Yunanistan Asgari Ücreti, Yunanistan’da sgari Ücret Ne Kadar ?

0

Komşumuz Yunanistan tarafından uygulanan asgari ücret politikası, ülkenin günlük ihtiyaçları ile dengeleniyor. Yunanistan asgari ücret tutarı, Ülkemizden daha yüksek bununla birlikte, Yunanistan’da yaşam çok daha pahalıdır. Bu nedenle ülkemizde aldığımız asgari ücret, ihtiyaçlarınızı karşıladıktan sonra sahip kalan para, Yunanistandaki bir asgari ücretliden daha iyi olabilir. Bu yaşam maliyeti nedeniyle, Yunanistan vatandaşları çoğu zaman ülkemize gelir ve daha ucuza alışveriş yapmayı tercih ederler. Öte yandan, bazı Yunan vatandaşları ülkemizden daha ucuza satın aldıkları malları satarak da gelir elde edebilirler.

 YUNANİSTAN ASGARİ ÜCRET
YUNANİSTAN ASGARİ ÜCRET

Yunanistan’da çalışma hayatı, ülkemizde alışkın olduğumuz çalışma hayatından bazı farklılıklar göstermektedir.

Kurumsal çalışma bizden farklı olarak sabahları biraz daha erken başlar. Yunan çalışma sistemi, İtalyan çalışma sistemine benzemektedir. İtalyan uyku sistemini benimseyen Yunanistan, daha esnek çalışma saatleri sunuyor.

Çalışma, sabah 07.00’da başlıyor ve 14.00’de bitiyor. Bu öğlen saatlerinden sonra açık bir yer bulmak oldukça zor. Bazı kurum ve kuruluşlar akşamları yeniden açılabiliyor. Ancak, öğlen 14:00’ten sonra bir kuruma giderseniz, hiçbir hizmet alamayabilirsiniz.

“10 yıllık maaş kesintilerinden sonra, Yunanistan Başbakanı Aleksis Chipras kabine toplantısında yaptığı konuşmada, 650 avroluk asgari ücret teklifimi onaylamanızı istiyorum. Teklifimin kabul edildiğini düşünüyorum. ” Dedi. Ayrıca, 25 yaşın altındaki gençlere uygulanan asgari ücretin yerine her yaş grubuna aynı asgari ücretin verileceğini belirtti.

Yunanistan da Asgari Ücret

 Ağustos 2018’de yaklaşık 8 yıl sonra, ülkedeki kurtarma paketi programı, asgari ücret 586 Euro, gençler için ise yaklaşık 510 Euro. 2012 yılında tasarruf tedbirleri kapsamındaki asgari ücret yüzde 22 oranında düşürülmüştü. Çalışma Bakanı Efi Ahçioğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, normal asgari ücretteki artışın yüzde 11, gençlerin ise yüzde 27 olacağını söyledi. “Artış, yaşına bakılmaksızın 1 Şubat’tan itibaren herkese uygulanacak.” dedi.

Yunan hükümeti, 2018’de yüzde 2,1 ve bu yıl yüzde 2,5’lik bir büyüme öngörüyor. Ülkede işsizlik oranı son yıllarda yüzde 18,6’ya düştü. 2019 Ocak ayındaki artışla netleşen Yunanistan asgari ücreti 683,76 Euro oldu. 2020 TL olan ülkemiz asgari ücretlerine göre Yunanistan’da asgari ücret 650 euro olarak belirlenmiştir. Kriz ile boğuşan bu ülkelerde bile asgari ücret ülkemizdeki asgari ücretin ortalama 2 kat üstündedir.

Norveç Asgari Ücret öğrenmek için tıklayın. https://peakpara.com/norvec-asgari-ucret/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.