1 Ons Altın Kaç Gram Altın Eder? 1 Ons Kaç Grama Eşit?

0

Altın, insanlık tarihinin ilk çağlarından itibaren Dünya üzerindeki en değerli madenlerden biri olmuştur. Altın için ayrı bir parantez açmak gerekirse yüz on sekiz farklı elementten oluşan periyodik tabloda insanların kullanmış olduğu tek para birimi altındır. Altın diğer elementlerle güçlükle tepki vermektedir. Çoğu element zehirli olmakla birlikte bazı elementlerin de parçacıklarına ayrılması oldukça zordur. Bu yazımızda ons ne demek, 1 ons altın kaç gram altına eşit gibi soruları cevaplandıracağız.

Altın ve Ons Kavramı

İlk çağlarda işlenmesi bir hayli zor olan altın, simya dönemi olarak adlandırılan ve kimya biliminin henüz var olmadığı bir dönemde Ebu Musa Cabir bin Hayyam tarafından bulunan kral suyu ile birlikte parçalanması çok daha kolay hale gelmiş ve böylelikle kullanımı kolaylaşmıştır. Hem kral suyunun bulunması hem de teknolojik gelişmeler ışığında altından birçok değerli eşyalar yapılmış ve kullanılmıştır. Eğer altın olmasaydı geçmiş yüzyıllarda en çok para amacıyla kullanılan değerli birimlerde çeşitli sorunlar ortaya çıkmış olacaktı. Eğer paralar demirden yapılsa bunlar pas tutacak ve sağlığa zararlı hale gelecekti. Ayrıca değerli olması açısından demirden olan paralar oldukça büyük ve taşıması hayli zor olacaktı.

Doğada çok az bulunan elementler vasıtasıyla paralar yapılmış olsaydı bunlar ebat olarak çok küçük olmak zorunda kalacak bu nedenden ötürü kaybedilmeleri daha olağan bir hale gelecekti. Yüzyıllar boyunca ve günümüzde de en değerli madenlerden biri olarak görülen altın hesaplamalarında bazı yollar ile terimler kullanılmakta ancak bunlardan en merak edilen, en çok duyulan ons kavramıdır.

Ons Ne Demek?

Ekonomi dünyasında en çok adı geçen terimlerden biri olan ons kavramı, ekonomi ile ilgili meslek dallarında uğraşan ya da yatırımcıların bilmesi gerektiği bir ifadedir. Bu terimi bilen yatırımcılar güncel piyasayı daha kolay yorumlayabilmektedir.

Ons kavramı, özellikle değerli madenlerin hesaplanmasında kullanılan bir terimdir. Ons kavramının en çok kullanıldığı maden çeşitleri; altın, yakut, gümüş, elmas ya da benzeri değerli madenlerdir. Bu nedenle ons kavramı bir başka deyişle değerli madenlerin hesaplanmasında kullanılan kütle birimi olarak tasvir edilmektedir. Bu değerli madenlerde olduğu gibi Dünya üzerindeki tüm ekonomi pazarlarında, altın alım ve satımı yaparken ons hesaplamaları baz alınmaktadır.

1 ons altın kaç gra altına eşit? 1 ons kaç gram altın eder? Ons altın ve gram altın hesaplaması 2021

1 Ons Kaç Gram Altına Eşittir?

1 onsun kaç gram olduğu ile ilgili Dünya üzerinde birçok farklı kullanım mevcuttur. Bunlardan biri olarak görülen Avoirdupois onsunda bir ons tam olarak 28.3 grama eşit gelmektedir. Avoirdupois onsunun yanı sıra kullanılmakta olan Troya onsudur. Troya onsu, Dünya tarihini en önemli ticaret noktalarından biri olan günümüz Fransa topraklarında bulunan Troyes şehrinde ortaya çıkmıştır. Troya onsu, tüm Dünya’da değerli madenlerin ölçülmesinde en çok kullanılan kütle birimidir. Bir gram Troya onsu, bir gram Avoirdupois onsuna göre %9.7 daha fazla kütleye sahiptir. Bir Troya onsu, 31.1 grama eşitken saf altında bu birim 28.3 grama eşit gelmektedir.

Dünya üzerinde altın ticareti gerçekleştirilirken kullanılan ons birimi Troya onsu olup bu ağırlık ise 31.1 gram olarak baz alınmaktadır.

Buradan çıkaracağımız net sonuç 1 ons altın 31,1 gram altın eder sonucudur. Yani bu makalenin ana fikrini oluşturan bir ons altının 31,10 gram altına eşit olduğudur. Ons altın fiyatı değişse de, gram altın cinsinden ederi değişmeyecek ve her zaman için 31,10 gram altına eşit olacaktır.

Gram altın fiyatını sadece ons altın belirlememekte, ayrıca ülkenin dolar kuru da belirlemektedir. Bu nedenle usdtry paritesinde yaşanan bir düşüş gram altın fiyatını da aşağı çekebilir. Aynı şekilde dolar kurunun yükselmesi, ons altın sabitken gram altının değerini yükseltebilecektir.

Ons-Gram Hesaplaması

Dünya’daki tüm ekonomi piyasalarında bir ons 31.1 gram baz alınarak yapılmakta ancak altın fiyatları ülkeden ülkeye farklılıklar göstermektedir. Bunun nedeni ülkelerin dolar kurlarıyla bağlantılıdır. Çünkü bir ons altın tam olarak 31.1 grama eşit iken aynı zamanda anlık olarak bir ons altın tam olarak 1,7555 dolara tekabül etmektedir.

Herhangi bir ülke için bir gram altını hesaplamaya örnek verecek olursak bu ülkenin mevcut dolar kurunun 8,87 lira olduğunu varsayalım. Bir ons altın hem 31.1 gram hem de 1,755 dolar olduğundan dolayı 1 gram altın tam olarak 54.58 dolara eşit olacaktır. Bu miktar ile ülkenin dolar kurunu çarptığımızda ortaya çıkan sonuç bu ülke için bir gram altının 484.12 lira olduğunu ortaya koymaktadır.

Altına bu denli değer biçen Amerika Devletleri Başkanı Richard Nixon’un altın ile dolar arasında kurmuş olduğu bu bağa dayanmaktadır. 1973 yılında gerçekleşen ekonomi dünyası için devrim nitelikte sayılacak bu yeni dönemle birlikte azalmış olan Amerika Birleşik Devletleri altın stoklarındaki azalma, dezavantaj bir durumdan avantajlı bir duruma dönüştürülmüştür. 1973 tarihinden itibaren altına bir değer biçilmekte ve bu ons ile dolar arasındaki bağlantıyla hesaplanmaktadır. Bu nedenle altın bazı nedenler hariç tamamen ülkelerin dolar kurlarıyla birlikte doğru orantılı şekilde artmakta ya da azalmaktadır.

Altın Alınıp Satılabilecek Yerler

Altın alıp satabileceğiniz farklı platformlar bulunmaktadır. En çok kullanılanları ve halk arasında bilinenleri bankalardan altın alıp satmak ve kuyumculardan altın alıp satmaktır. Özellikle gram altın yatırımları genellikle bankaların altın hesabı ile gerçekleştirilir. Hediye altın almak isteyenler ise daha çok kuyumcuları tercih etmektedir.

Profesyonel altı yatırımcıları ise gram altın veya ons altın yatırımlarını forex piyasaları veya Viop gibi daha yüksek hacimli finansal piyasalarda gerçekleştirirler. Bu sayede daha düşük makas aralıkları ile işlem yaparak kazanç sağlama olasılıklarını yükseltirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.