Banka Personeli Maaşları Ne Kadar?

0

Banka Personeli Maaşları Ne Kadar? Sorusu, özellikle bankacı olmak isteyen gençlerin çok merak ettiği bir konu. Bankacılık hem prestij, hem de yan hak anlamında avantajlı bir meslek. Ancak bankacı olmak için öncelikle taşınması gereken bazı özellikler bulunuyor. Bunlar;

Üniversitelerin bankacılık, ekonomi, işletme, iktisat, mühendislik, muhasebe vb bölümlerinden mezun olmak,

  • 25, bazı bankalarda 28 yaşını geçmemiş olmak,
  • Erkek adayların askerliğini yapmış ya da ertelemiş olması,
  • Prezantabl olmak,
  • Güler yüzlü olmak,
  • Öğrenmeye ve ekip çalışmasına açık olmak,

Bu özellikleri taşıyan adaylar önce yazılı, sonra da sözlü sınava girer. Başarılı adaylar ise belli bir süre eğitim aldıktan sonra işbaşı yapar.

Banka Yönetim Kadrosu Maaşları

Bankalarda her kurumda olduğu gibi en yüksek maaşı yönetim kadrolarına vermektedir. Çağrı merkezi takım lideri de bir yönetim kadrosu olabilmekteyken, banka CFO’su da yönetim kadrosunda yer almaktadır. Dolayısıyla yönetim kadrosunda yer alan kişilerin maaşları arasında büyük bir fark bulunur. Ancak genel olarak bu kadrolarda çalışan kişilerin maaşları 3.500 ile 70.000 TL arasında değişir. Bu rakamlara yan hak ve primler dahil değildir. Ayrıca yıllık bazda alınan ödüller ile birlikte çok daha fazla da olabilmektedir.

Banka Çağrı Merkezi Maaşları

Çağrı merkezleri en yoğun noktalar olmasına karşın ne yazık ki en düşük maaş skalasına sahip yerlerdir. Çağrı merkezi çalışanları mesai ücreti ve prim de alabilirler. Ancak çağrı merkezi çalışanlarının maaşları 3.500 TL’yi geçmemektedir. Ancak çağrı merkezlerindeki yönetim kadrolarında bulunan takım liderlerinin ve diğer yöneticilerin maaşları bu anlamda daha tatmin edici olabilmektedir.

Banka Gişe Çalışanı Maaşları

Bankada çalışmak isteyen tecrübesiz gençlerin ilk olarak başlayacağı yerlerdendir gişe. Gişe görevlileri genellikle asgari ücret ile başlamaktadır. Ancak bazı bankalar bu kadroda çalışan personellerine asgari ücretten 300 – 500 TL daha fazlasını verebilmektedir. Ayrıca gişede çalışan kişiler, satış yaptıkları ürün bazında prim de alırlar.

Bazı bankalar gişede çalışan personelleri için ekstra yıllık ödül primi de verebilmektedir. Genel olarak gişede çalışan bir kişinin maksimum alabileceği rakam 4000 TL’yi geçmemektedir.

Banka Pazarlama Bölümü Maaşları

Bankalarda en yüksek maaşı alan birimlerden biri de pazarlamadır. Pazarlamada çalışan kişiler, banka ürün ve hizmetlerini doğrudan potansiyel müşterilere tanıtır ve müşteri sayısını artırmaya çalışır. Dolayısıyla yüksek oranlarda prim ile ödüllendirilirler. Pazarlamada çalışan kişilerin alacakları minimum maaşlar 3000 – 3500 TL’dir. Alınan kıdem tazminatı ve primlere göre bu maaşlar 15000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Banka Operasyon Bölümü Maaşları

Operasyon bölümü ya da şube hizmetleri maaşları, pazarlamaya nispeten daha düşük olmaktadır. Bu bölüm de yıllık ödül ve prim haklarına sahiptir. Ancak genel maaş aralığı 3.500 ile 7000 TL arasında değişmektedir. Operasyon birimlerinde alınan yüksek maaşlar daha çok kıdem ile doğru orantılıdır. Kişinin kıdemi arttıkça alacağı zam oranı da o ölçüde artış gösterecektir.

Banka Şube Müdürü Maaşları

Banka şube müdürü maaşları, her bankada ciddi farklılıklar göstermektedir. Şube müdürü maaşları, bankanın kamu ya da özel olmasına, şubenin bireysel ya da kurumsal olmasına göre değişmektedir. Öncelikle şube müdürü maaşlarının özel bankalarda çok daha tatmin edici olduğunu bilmekte fayda var.

Kamu bankaları bu anlamda daha düşük maaşlar uygulamaktadır. Ayrıca kurumsal şube müdürleri, bireysel şube müdürlerine göre daha fazla maaş almaktadır. Banka şube müdürü maaşları 5000 TL ile 35000 TL arasında değişmektedir. Primler ile bu rakam artış gösterebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.