Altın ve Döviz İşleminde Banka Makas Aralıklarının Düşük Olduğu Saatler

0

Döviz veya altın işlemi yaparken bankaların makas aralıklarının en düşük olduğu saatleri bilmek son derece önemlidir. Bu sayede daha uygun fiyatlar ile alım-satım işlemleri yapabilirsiniz. Banka makas aralıkları alış ve satış fiyatı arasındaki farkı ifade etmektedir. Yani örneğin bankanın dolar alış fiyatı 8,55 iken dolar satış fiyatı 8,58 ise bu aradaki farka makas aralığı denilir. Bazen işlemler çok küçük rakamlara yapılırken, bazen de biraz tuzlu olabilmektedir. İşlem yapılan rakam yükseldikçe makas aralığından elde edilen bir zarar söz onusu olmaktadır. Bunu önleyebilmek için bankaların sunmuş olduğu en uygun makas aralığı saatlerini bilmek gerekir.

Bankaların Makas Aralıklarının En Düşük Olduğu Saatler

Piyasada tecrübesi olan ve alım satımlarda deneyimi bulunan kişiler biliyor ki piyasa açık olduğu zaman en uygun zamanı oluşturmaktadır. Buda piyasaların açık olduğu saat olan 09:00 ve 18:00 saatleri içerisinde oluyor. Özellikle alım satım işlemi yapılırken bu saatler içerisinde yapılması önerilmektedir.

Çünkü bankaların makas aralıkları bu saat aralıklarında en düşük seviyelerinde seyir edecektir. Daha az komisyon vereceğinizden işlemlerinizi daha karlı yapmanızı sağlayacaktır. Hatta tercih edilen bankalar arasında makas aralıklarının devamlı farklılık gösterdiği görülür. Özellikle merkez bankası tarafından verilen kurun kullanıldığı söylense de bankalar kendi kurlarını uyguluyorlar.

Bankaların makas aralığına dair oranı yüzde 0,96 ve 1,10 gibi çeşitli oranlarla verdikleri görülmektedir. Şuanda gayet uygun görünen bu makas aralığı mesai saatlerinin dışında yüzde 5 civarına kadar çıkabilmektedir. Bu nedenle piyasada işlem yapanların mesai saatleri dışında ve işlem yapması önerilmemektedir.

Çünkü alımlar ve satımlar ne kadar büyükse ödeyeceğiniz komisyon oranı buna bağımlı şekilde artacaktır. Buda size gereksiz bir külfet oluşturacağından mantıklı bir seçim olmayacaktır.

Bankaların makas aralıklarının en yüksek olduğu saatler

Bankaların Makas Aralıklarının En Yüksek Olduğu Saatler

İşlem saatinde olmaması yani işlem saatinin dışında olduğu süreler farkın en yüksek olduğu saatlerdir. Özellikle farkın çok fazla büyüdüğü aralıklar 09:00 ve 18:00 saatlerinin dışında işlem yapıldığı saatleri oluşturmaktadır. Hatta bazı özel bankalar saat 17:00 sonrasında bile makas aralığını açıyorlar. Buda işlem yapanların zarar etmesine sebep olmaktadır.

Fark çok yüksek olduğu için işlemlerin mesai saatleri içerisinde piyasanın açık olduğu sürelerde yapılması gerekmektedir. Çok büyük bir acili yet yoksa piyasanın açık olduğu saatlerde işlem yapın. Diğer makas aralığını açan farkın ise volatilitenin değişiminden kaynaklanmaktadır. Bildiğiniz üzere yatırım aracı üzerinde olan fiyat değişimi makas aralığını açmaktadır.

Bankalarda sıklıkla bu gibi durumlarda makas aralığını açarak buradan elde edecekleri karları yükseltiyorlar. Trade yönteminin en sıkıntılı olduğu zaman olan bu periyotlarda takas sıkıntıya girmektedir. Bu nedenle de bankanın normal mesai saatlerinde uyguladığı makas aralığından çok fazla bir makas uygulanmaktadır.

Bankalarda hafta sonu işlemlerinde de makas aralıkları oldukça fazladır. Bu nedenle hafta sonu büyük döviz veya altın bozdurma işlemi yapılması genellikle tavsiye edilmemektedir.

Merkez Bankası Kuru Neden Kullanılmıyor ?

Bunu çok fazla yatırımcı soruyor sorunun cevabı aslında oldukça basit. Bankayla veya aracı her hangi bir kurumla çalışıyorsanız, TCMB kurları üzerinden işlem yapılmamaktadır. Çünkü TCMB gösterdiği fiyatları yalnızca bankalara uygulamaktadır. Bu nedenle bankada kendini kar oranını yükseltmek için yatırımcıya daha fazla oranla uygulama yapmaktadır.

TCMB kuru üzerinden genel olarak işlem yapılamamasının nedeni budur. Fakat bazı özel firmalar yine TCMB firmalarına yakın oranlarda işlem yapıyorlar. Fakat bankalar TCMB’nin belirlediği kurların üstüne genel giderlerini ekliyorlar.

Bankaların makas aralıklarının en uygun olduğu saatler hakkında tüm detayları yazımızda paylaştık. En uygun makas aralığını sunan bankaları merak ediyorsanız, döviz makas aralığı en düşük bankalar başlıklı makaleye göz atabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.