Dünyanın En Değerli Şirketleri Hangileridir, Değerleri Ne Kadar?

0

Herhangi bir alanda özellikle borsada yatırım değerlendirmek için hemen en iyi en zengin şirketler araştırılır. Dünyanın en değerli şirketleri sıralaması gün geçtikçe değişmektedir. Örneğin önceden ilk 10’a sadece 2 tane teknoloji girebilirdi. Fakat şimdi ilk 10’un 7’si teknoloji şirketleridir.

Teknoloji çağında olduğumuz için bu sonuç oldukça doğaldır. Bu sıralamaya girebilmek için bazı kriterler vardır. Bunlar markanın değeri, popülerliği, insanların markaya yaklaşımı, hisse senetlerinin değeri ve borsadaki yeridir. Türk markaları da bu listeye yakındır ama ilk 10’a giren markamız yoktur. Bu listedekilerin birçoğu ABD markasıdır. Listede ki ilk 5;

  • Saudi Aramco değeri 2,458 milyar dolar,
  • Apple Inc.  Değeri 2,213 milyar dolar,
  • Microsoft Corporate değeri 1,653 milyar dolar,
  • Amazon Inc.  Değeri 1,596 milyar dolar,
  • Delta Electronics değeri 1,435 milyar dolar.

Görüldüğü üzere dünyanın en değerli şirketleri söz konusu olduğunda karşımıza devasa firmalar çıkmaktadır. Bu firmaların piyasa değerlerinin son zamanlarda etkili bir seviyede artış gösterdiğini ifade etmek de mümkün olmaktadır. İşte dünyanın en değerli şirketlerine dair merak edilen ayrıntılar!

Saudi Aramco (2,458 milyar dolar)

Merkezi Suudi Arabistan’da olan şirkettir. Petrol rezervleri bakımından zengindir ve dünyanın en önemli ve büyük petrol damıtma tesislerine sahiptir. Dünya ticaret piyasasında çok önemli bir yere sahiptir. Dünyaya petrol temin eden şirket, birçok ülkeyle anlaşma yapmıştır.

Apple Inc. (2,213 milyar dolar)

Steve Jobs’un tarafından kurulmuştur. Dünyanın en büyük teknoloji şirketidir. Bünyesinde üretilen çok çeşitli akıllı cihazlara sahiptir ve dünya çapında çok satılır. Gün geçtikçe marka değeri artmaktadır.

Microsoft Corporate (1,653 milyar dolar)

Bill Gates tarafından kurulmuştur. Dünyanın ilk kişisel bilgisayar denetim sistemini kurmuştur. Günümüzde çeşitli bilgisayar programı geliştirmektedir.

Amazon Inc. (1,596 milyar dolar)

Jeff Bezos tarafından kurulmuştur. Dünyanın en hatırı sayılır e-ticaret şirketidir. ABD merkezlidir. İnternet alışverişlerinde çok tercih edilmektedir. Dünyanın birçok ülkesine satış yapmaktadır.

Delta Electronics (1,145 milyar dolar)

Merkezi Tayland’dır.  Dünyanın en büyük elektronik dönüşüm yapan şirketidir. Her geçen gün gelişen teknolojinin içinde yeri çok sağlamdır. Dünyanın en değerli şirketleri arasında yer alan Delta Electronics hızlı ve gelişim sürecinin içerisinde yer alan bir firmadır. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.