Borsa Kaçta Açılıyor? Borsa ve Viop Çalışma Saatleri 2023

0

Paranın değerinin düşmesi ile insanlar farklı yatırım araçlarına yönelmeye başladı. Bu yönelimlerin sonuçlarında da hisse senetleri hızla ilgi görmeye başladı. Borsaya olan talep katlanarak devam ederken, Borsa İstanbul’da 2022 yılında rekorlar kırmaya devam ediyor. Peki borsa kaçta açılıyor, borsada işlemler hangi saat aralığında yapılıyor? Borsa ve viop işlem saatleriyle ilgili ayrıntılı bilgilere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Borsada Hisse Senedi İşlemleri Kaçta Yapılır? Borsa Kaçta Açılıyor?

BİST (Borsa İstanbul)’un sürekli işlem saati dediğimiz her an emir iletip, işleminizin de gerçekleşeceği saat aralığı 10:00 ila 18:00 arasıdır. Tam iş günlerinde (bayram vb. olmayan) saat 10 ila 18 arasında alış ve satış işlemlerinizi anlık olarak gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanında borsada farklı saatler de vardır. Bunlar;

 • 09:40 – 09:55: Tam iş günlerinde bu saatler arasında emir toplama gerçekleştirilir. Yani elindekileri satmak veya yeni hisse almak isteyenlerden emirler alınır. Burada teklifler bir gün önceki kapanışa bakılarak yapılır.
 • 09:55 Fiyat belirleme ve işlem saatidir. Hisse fiyatları bu saatte açılır. 5 dakikalık bir bekleme süresinin ardından saat 10:00’da işlem yapılmaya başlanır.
 • Saat 10:00 ile 18:00 arasında aralıksız emir iletimi yapılabilir. Yani öğle arası vs. olmadan bu saat diliminde hisse senedi alabilir veya satabilirsiniz.
 • 18:00 – 18:01 Arasında borsada kapanış marj yayını başlar.
 • 18:01 – 18:05 saatleri arasında emir toplama işlemleri gerçekleştirilir. Bu sırada eşleşme fiyatlarını görebilir ve emir iletebilirsiniz.
 • 18:05 Fiyat belirleme ve işlem aşamasıdır.
 • 18:08 – 18:10 arasında ise son fiyattan (kapanış fiyatından) işlemler yapılır. Böylelikle borsa tamamen kapanmış olur.

Bu saatler başta da belirtiğimiz gibi tam iş günü olan günler için geçerlidir. Yarım günlerde saatler değişiklik gösterir. Bu saatler dışında Hisse Senedi işlemlerinde farklı bir emir giriş saati yoktur.

Borsa İstanbul Hangi Günlerde Açık

Bugün neden borsa kapalı, borsa ne zaman açılacak gibi soruları bazen duymaktayız. Özeliklerde bayram ve bazı özel günlerde Borsa İstanbul tatil olabiliyor. Borsa İstanbul’un çalışma günleri aslında memurlar ile benzerlik gösteriyor. Borsa İstanbul hafta içi (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma) açık. Hafta sonunda, resmi ve milli bayramlarda ise kapalı. Bu zamanlarda herhangi bir işlem yapılamıyor. Ayrıntılı olarak bakarsak Borsa İstanbul aşağıdaki günlerde kapalı oluyor ve işlem yapılmıyor.

 • Yılbaşı (Her yılın 1 Ocağında tatil oluyor)
 • 23 Nisan’da (Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda) yine tatil oluyor.
 • 1 Mayıs İşçi ve Dayanışma gününde kapalı oluyor.
 • Ramazan Bayramı arifesinde saat 13:00’a kadar çalışıyor. Yani yarım gün açık oluyor.
 • Ramazan Bayramı boyunca kapalı.
 • 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda kapalı.
 • Kurban Bayramı arifesinde yine yarım gün olarak yani saat 13:00’a kadar hizmet veriyor.
 • Kurban Bayramı boyunca Borsa İstanbul kapalı.
 • 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde Borsa İstanbul kapalı.
 • 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda Borsa İstanbul kapalı.
 • 28 Ekim Cumhuriyet Bayramı Arefesinde Borsa İstanbul yarım gün hizmet vermekte. 28 Ekim’de de saat 13:00’a kadar hizmet sunmakta.
 • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda tüm gün kapalı olmakta.
 • Hafta sonları da borsa kapalı.

Tabii burada dikkat etmemiz gereken nokta sadece bugünlerde işlem yapamayacağımız değil T+2 günlerinde bu günlerden sayılmayacağıdır. Yani eğer cuma günü bir satış işlemi gerçekleştirirseniz pazartesi günü paranız hesabınıza geçmez.

Hafta sonu süreden sayılmaz ve 2 gün pazartesiden itibaren saymaya başlar. Veya benzer şekilde Kurban Bayramı öncesi bir işlem yaparsanız paranız hesabınıza bayramdan 2 gün sonra geçer. Bu noktayı da göz önünde bulundurmalı ve işlemlerinizi buna göre yapmalısınız.

VİOP Kaçta Açılıyor? Viop İşlem Saatleri 2022

Tabii ki borsa deyince akla gelen bir diğer oluşum da Vadeli İşlem Opsiyon Piyasası. Burada ise saatler çok daha farklılık gösteriyor. Bu farklılık ise VİOP piyasalarında yer alan akşam seansı uygulamasından kaynaklanıyor.

Vadeli işlem opsiyon piyasalarında işlemler 09:30 ila 18:15 arasında gerçekleştiriliyor. Bunun yanında VİOP’da bir de akşam seansı bulunuyor. Bu akşam seansında akşam seansı 19:00’da başlar ve 23:00’da biter. Borsa açılmadan ve borsa kapandıktan sonra işlemlerin devam ettiği Viop borsa açılışı için de önemli bir göstergedir. Yatırımcılar saat 09:30’da Viop açılışına bakarak, Borsa İstanbul’un güne yükselişle mi düşüşle mi başlayacak olduğunu tahmin edebilir.

Vadeli İşlem Opsiyon Piyasasında neredeyse istediğiniz her saat emir girişi yapabilirsiniz. Bu emirleriniz gün içerisi oturumunda, akşam seansında, hem gün içinde hem akşam seansında geçerli olabilir. Bunun yanında emiriniz bir sonraki gün seans açılış saatinde (yani saat 09:30’da) da geçerli olabilir. Bu nedenle VİOP’da emir girerken çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Özellikle işleminizin akşam seansında geçerli olması için (AS) akşam seansı seçeneğini işaretlemeyi unutmamanız gerekmektedir.

Bunun yanında yukarıda verilen tarihlerde ve hafta sonları Vadeli İşlem Opsiyon Piyasasında fiziki teslimat ve takas işlemleri gerçekleşmemektedir.

Borsa İstanbul’da hisse senedi işlemleri ve Vadeli işlem opsiyon piyasası işlemleri bu tarih ve saatlerde gerçekleşmektedir. Özellikle VİOP’da işlem yaparken saatte ve işleminizin hangi seanslarda gerçekleşmesini istediğinizi seçmeye çok dikkat etmelisiniz. Aksi halde işleminiz geçersiz olabilir veya istemediğiniz bir işlem gerçekleşebilir. Bu da para kaybetmenize yol açabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.