Borsada devre kesici nedir? VBTS nedir? BISTECH nedir?

0

Borsada işlem gören belirli ekonomi terimleri var. Bunların anlamını bilerek, borsa konusuna daha çok hakim olmak isteyenler adına bu yazıyı hazırladık. Sizler de borsada devre kesici nedir diye merak ediyorsanız ve bu konuda yapılabilecekleri öngörmek istiyorsanız yazımıza göz atmayı unutmayın. Borsada anlık olarak yükselişler olabildiği gibi anlık düşüşler de meydana gelir. Aniden düşüşe geçen bir hissede yatırımcının bir anda yüzde 5 ya da yüzde 7 gibi limitlerde kaybı olunca yatırımcı panik hali ile zarar etmeye başlar. Devre kesici burada devreye girer ve yatırımcının bu limit aralığından itibaren zarar etmesinin önüne geçer.

Borsada Devre Kesici Nedir?

Spekülatif bir atağın önlenmesine yönelik bir nevi yatırımcıyı koruyan uygulamadır. Otomatik olarak seansı durdurma sistemi şeklinde de lanse ediliyor. Borsada işlem gören şirketlerin paylarında belirli bir oran değişikliği olduğu zaman devreye giriyor. Spekülatif ataklar olduğunda bundan küçük yatırımcı etkilenebiliyor. Dolayısı ile yatırımcıyı korumaya odaklı bir plan olarak karşımıza çıkıyor. Hem bireysel hem de şirket bazlı çalışmalarda devre kesiciden otomatik yararlanmak her eksime açık bir durum oluyor.

Borsada Devre Kesici Nasıl Çalışır?

Borsa İstanbul uygulamasında var olan ve bu alanda gündeme sıklıkla gelen devre kesici uygulaması olumlu dönütler almaktadır. İşlem sağlayan yatırımcılar ilgili sınırları aştığı zaman var olan fiyat dalgalanmasına yönelik olarak negatif etkilenmemek adına korunuyor. Bu uygulama manuel bir işlem gerektirmiyor. Otomatik sistemde seçiliyor. Belirli aralık giriliyor. Bu aralıkta da otomatik olarak sistem kendisi müdahale ediyor. Fiyat değişimi olduğunda bu fiyat eşiği aşarsa ilgili işlem geçici süre ile durduruluyor.

Borsada devre kesici uygulamasının her Pazar alanında belirli oranı bulunuyor. Yıldız Pazar 10; ana Pazar 7,5; alt Pazar 5 yüzdeliğine sahiptir.

VBTS Nedir?

Sermaye piyasası kurulu, Borsa İstanbul için oluşan işlemlerde adil bir işlem sürecinin gerçekleşmesi adına çeşitli tedbirler almıştır. İşlemlerin dürüst şekilde yapılması için yatırımcıları da ilgili risklerden korumak adına VBTS sistemi denilen bir sistemi devreye almıştır. Bu sistemin açılımı Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi dir.

Bu tarz çalışmalara bakıldığı zaman, yatırımcılar koşuların oluşumuna bağlı olarak uygulanan tedbirlerden eşit miktarda yararlanır.

  • 1 aylık süre zarfına birinci seviyeden kredili işlem yasağının oluşması alınan bir tedbirdir. Tek fiyat olarak işlem sağlanması yapılır.
  • Bir ay süre zarfında ikinci seviyeden brüt takas yapılmasının tedbiri bir tedbirdir.
  • Tek fiyat yönetimine bağlı olarak işlem görme tedbiri vardır.
  • İnternetten emir yasağının tedbirinin konması.

BISTECH

İstanbul Uluslararası Finans Merkezinin bir birimi Borsa İstanbul’ dur. Borsa İstanbul Teknolojik anlamda yatırımlarına devam eder. Donanımlı ve sisteme uyum sağlamış olan çalışmaları ile birlikte güvenilir bir hizmet kapsamında yenileme olmaktadır. Borsa İstanbul’ un Nasdaq ile işbirliği yapıldığı bilinmektedir. Bu işbirliğinin sonucu olarak borsada yer alan piyasanın teknolojik alt yapılarının temeli BISTECH olmuştur. Alım satım için ya da takas için aynı platform kullanılır. Uçtan uca koruma ve güvenlik sistemi ile şekillendirilmiş olan bu sistem neticesinde sistemden fazlası ile yararlanma sağlanacaktır. BISTECH bu teknolojinin ve gelişimin bir adıdır. Borsa sisteminin var olan emir işlemleri, en üst kapasiteye BISTECH teknolojisi ile çıkarılmıştır.

Saniyede yüz bin emir, aynı anda yapılabilir. Piyasa bunu kaldırabilecek düzeyde teknolojik tasarım ile donatılmıştır. Dünya standartlarının da üzerinde olan bu durum ile birlikte dünya borsaları arasında bir yere sahip olan İstanbul Borsası, sistemin en ileri düzeyde etkilerini ortaya koymaktadır. Dünyada standart olarak belirlenmiş olan birtakım emirler vardır. Bu emirlerin yayın sistemi bazında ortaya çıkması ve buna uygun olarak da profesyonel bir çalışma doğrultusunda sistemden fayda sağlanması önemli olmaktadır. BISTECH yüksek performans ve kalite doğrultusunda güvenilir bir hizmet sunar. Borsa İstanbul alt yapısının d abu teknolojik gelişimler ile akışının sağlanması önemli olmaktadır. Pay piyasası geçiş işlemlerinin kolay yapılabilmesi ve saniyelik işlemler ile borsada teknolojik alt yapının sağlanması mümkün hale gelmiştir. Vadeli işlemler yapılırken, opsiyon piyasasına geçiş işlemleri hızlanmıştır.

Borsa ile ilgilenmek isteyen kişilerin, özellikle belirli kavramları bilmesi gerekir. Bunlara aşina olunması ve gelişen teknolojiyi takip etmek gerekir. Bununla birlikte borsa ile iç içe olan kişiler de borsaya yeni başlamış ancak nasıl kullanım sağlayacağını bilmeyen kişiler de sistemin getirdiği yeniliklerden haberdar olmalıdır. Bu içeriğimizde sizler için borsada birkaç teknik terime yer verdik. Devre kesici nedir, ne işe yarar ve asıl kullanılır kavramlarını bilmeniz. Sizin sistemden otomatik yararlanmanızın yolunu açar. Böylece sistemde var olan çalışmalar ile, zarar etmeden ya da daha fazla zarar etmenize olanak tanımadan teknolojik donanımları kullanabilirsiniz. Borsa İstanbul’ da işlem gören herkesin BISTECH teknolojisinden haberdar olması demek, işlemlerin hızını ne şekilde yapabileceğinin bilincinde olması anlamına gelir. VBTS, BISTECH ya da devre kesici formül ile birlikte yapılan her işlemin kişinin ya da şirketlerin yararına sunuluyor olması son derece profesyonel bir çalışma sağlanmasının yoludur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.