Geleceğin Meslekleri Neler Olacak?

0

Günümüzde en çok merak edilen konulardan bir tanesi de geleceğin meslekleri neler olacak? Sorusudur. Bugünün mesleklerinden çok farklı ve gelişen teknolojiyle uyumlu bir çok yeni meslek grubu ortaya çıkacak.

Robot Teknisyeni

Robotlar, yavaş yavaş hayatın bir parçası durumuna geliyor. Dolayısıyla bu durum yeni bir mesleğin de ortaya çıkmasına zemin hazırlıyor. Robotları özel görevlere programlayabilecek teknisyenler gelecekte en çok aranan mesleklerden biri olacak. Üstelik bu meslek grubunun da iyi maaşlar alacağı bir gerçek.

İnsan DNA Programcısı- Biyoteknolog

En fazla gelişmenin yaşandığı alanlardan bir tanesi de biyoteknoloji alanıdır. İnsan ömrünü uzatma teknolojileri geliştirmek ve öte yandan insan benzeri makineler yapmak adına beslenen bir alan olduğunu belirtmek gerek. Bu çalışmalar gelecekte daha da hız kazanarak devam edecek. Ölümsüz insan yaratmayı hedef haline getiren çalışmalar her geçen gün daha hız kazanıyor. Bütün bunlar göz önüne alındığında insan DNA programcılığı geleceğin önemli mesleklerinden biri olacak.

Veri Analisti

Veri analistleri, büyük veriler konusunda pek çok çalışma yapmaktadırlar. Teknolojinin gelişmesiyle bu çalışmalar daha da önem kazanıyor. İnternet of things (nesnelerin interneti), big data( büyük veri ) gibi teknolojiler bu uzmanlara duyulan ihtiyacı daha da artıracak.

İklim Mühendisi

Bilindiği gibi iklim değişikliği ve küresel ısınma konusu günümüzde en çok konuşulan konulardan biri. Görülen o ki gelecekte bu konu daha büyük bir sorun olarak insanların karşısına çıkacak. Bu konuda pek çok çalışmalar yapılmaktadır.

Dünyada birçok ülke, iş adamları, girişimciler Elon Musk gibi bu konu üzerinde çalışıyorlar. Konu bu kadar önemli olduğu için bu alanda yeni çözümler üretebilecek profesyonellere ihtiyaç olacaktır. Dolayısıyla bu alanda çalışabilecek iklim mühendisleri geleceğin popüler mesleklerinden biri.

Yapay Zeka Eğitmeni

Günümüzün en çok konuşulan meselelerinden biri yapay zekâ. Makinelerin bağımsız düşünmelerinin sağlanması, makinelere insan davranışlarının öğretilmesi amaçlanıyor. Bunun için de teknolojik anlamda pek çok farklı çalışmalar yapılıyor. Bu nedenle; bu anlamda profesyonellere ihtiyaç olacak. Zekâ eğitmenleri en gözde meslek olacak.

Endüstriyel Tasarım Mühendisi

Günümüzde kişiselleştirilmiş ürünler ve yeni tasarımlar herkesin odak noktasıdır. Gelecekte bu durum daha ileri boyutlara ulaşacak. Endüstriyel mühendisliği bu anlamda en popüler meslekler grubuna dâhil olacaktır.

Drone Pilotu

Drone, yaygın olarak kullanılmaktadır. Pek çok film ve video çekiminde de sıklıkla kullanılmaktadır. Aynı zamanda drone yarışları da mevcut. Bugün bu mesleği yapan biri olmayabilir. Ancak; çok yakın gelecekte adından sıklıkla bahsettirecek bir meslek olacak. Çok yeni ve genç bir meslek olarak askeri alanlarda bile kullanılması bekleniyor.

Kişisel Gizlilik Danışmanı

Sosyal medya kişisel paylaşımların her an yapıldığı platformlar. Herkes gün içinde nerede olduğunu, gezdiği yerleri her anını paylaşıyor. Elbette bu durumda kişilerin sosyal ve özel yaşamlarına dair tüm bilgiler bu platformlardan görülebiliyor. Bunun yanı sıra; kişisel bilgiler, medeni durum, banka bilgileri, sicil kayıtları gibi birçok bilgi de kolayca ulaşılabilir hale geliyor.

Paylaşımlar beğeni ve yorum aldıkça herkes bundan keyif alıyor. Oysa bu durum ileriki zamanlarda çok büyük sorunlara yol açabilir. Bu noktada kişisel gizlilik konusu daha da önem kazanıyor. Bunun tam anlamıyla sağlanabilmesi için kişisel gizlilik danışmanlığı mesleğine ihtiyaç duyulacaktır.

Nanoteknoloji Mühendisliği

Nanoteknoloji pek çok sektörde kullanılmaktadır. Bilgisayardan kıyafete kadar farklı sektörler sayılabilir. Kendisini kopyalamayı başaran nano robotlar vücudun içinde gezebiliyor. Bununla beraber virüslerle mücadele ediyor. Bu nedenle; bu alanda nanoteknoloji mühendisliği de önem kazanıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.