Gelir Vergisi Nedir?

0

Gelir vergisi nedir? Gelirimiz üzerinden ödemekle yükümlü olduğumuz vergilere gelir vergisi denir. Gelir vergisi belli bir yaşa gelindi, bir düzen kuruldu, işe başlanıldı bundan da belli bir miktar kazanç elde edilmeye başlanıldı. İşte bundan sonrasın da hayatımıza vergi diye bir kavram girer.

Peki, bu kavrama değinecek olursak gelir vergisi insanların elde ettikleri belli bir miktar kazanç üzerinden talep edilen vergi türü diye tanımlayabiliriz. Özetle bir bireyin yıl içerisinde ki kazanç ve mallarının belli bir tutarını resmi, olarak belgeli olarak vermesidir.

Gelirin Vergi Kapsamına Girmesi İçin Bazı Maddeler Vardır

*Serbest çalışma yoluyla elde edilen kazançlar.

*Ticaret yaparak al sat yaparak elde edilen kazançlar.

*Menkul gelirler.

*Gayrimenkul gelirler.

Gelir Vergisini Herkes Mi Verir?

Bu sorunun çok fazla cevabı vardır.

*Türkiye’de yaşıyor olması gerekir.

*Bir yıllık bir zaman diliminde Türkiye’de en az 6 ay ya da daha fazla oturum izni olması gerekir.

*Evi, eşyaları, mülkleri, belli bir geliri Türkiye’de olup işi nedeniyle başka bir ülkede bulunmak zorunda olan kişiler

Gelir vergisi vermek zorunda olanlar dar ve tam mükellef olarak ikiye bölünür. Gelir vergisinden tam sorumlu olanlar Türkiye ve yurtdışındaki yıllık kazançlarının hepsi hesaplanarak vergiye tabi tutulur. Dar sorumluluklar ise Türkiye’de oturmayan gerçek şahıslar için geçerli bir tanımdır. Gelir vergisi yıl içerisinde kazanılan kazanç üzerinden değişik oranlarda hesaplanır.

Gelir Vergisi Ödemeleri

Gelir vergisi ödemesi elde edilen kazanç miktarının türüne göre değişiklik gösterir. İki taksit olarak vergiler ödenir ve bu işlem senenin farklı zamanlarında gerçekleşir. Gelir vergisi ödeme işlemi vergi sorumluluklarının çalıştıkları yer ya da ikamet ettikleri bölgedeki vergi dairelerine ödeyebilir diğer bir seçenek internet üzerinden bankacılık yoluyla ya da direk bankaya ödemek şekliyle olabilir.

Ödemem Gereken Miktarı Nasıl Öğrenirim?

Sene içerisinde elde edilen mülklerden ticari veya zirai gelirlerden elimizdeki kazanç hesaplanarak belgesi tutulur. Bu belgeye insanlar gelir idaresi başkanlığının sitesinden ulaşabilir. Bütün bu bilgiler ışığında gelir vergisi nedir? Belirli bir miktarda gelir elde eden gerçek kişilerin ödemeye tabi oldukları vergi türüne gelir vergisi denir. Gelir vergisi bir takım yılı içerisinde ödenen vergi türüdür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.