Nasıl Pilot Olunur? Pilot Olmak Kolay mı?

0

Nasıl pilot olunur? Pilot olmak kolay mı? Gibi soruları şu şekilde cevaplandırabiliriz: Pilot olmak her zaman için çekici ve heyecan verici mesleklerden biri olarak görülmüştür. Aylık 15-30 bin TL arasında değişen maaşları ve sağladığı imkânlarla öne çıkan mesleklerinden biridir. Hal böyle olunca birçok kişi pilot olma hayaliyle yaşıyor. Bu sebeple profesyonel anlamda pilot olabilmek için şu özelliklere sahip olunmalıdır:

Bir pilot hareket, kütle, eylemsizlik, sıcaklık ve gaz kanunlarını çok iyi bilmelidir. Çünkü ses altı ve ses üstü, hava aracı performansını, deniz üstünde hareket ve sistem işleyişlerinin anlamak bu kanunları bilmekten geçer. İyi bir pilot hava durumunu yorumlamak zorunda olup bu konudaki tahminlerinin doğruluğuyla alakalı kendi kararını vermelidir.

Bir pilot çizelgelerdeki güvenlik paylarının her uçuş sürecini ne yönde etkileyeceğini bilmelidir. Çizelgelerden anlamayan pilotlar rastgele uçarlar. Bunun sonucunda da çarpma riskleri oluşur.

Yön bulabilmek için de pilotların coğrafya bilmeleri gerekir. Ayrıca uluslararası hukuk ve ülkelerin güncel siyasi durumlarını bilmeleri gerekir. Pilotlar uçuşu her anlamda etkileyebilecek tüm yönetmelikleri bilmelidirler. Bu yönetmeliklerin büyük kısmı tehlikeli maddelerin taşınımı ile alakalıdır. Bu sebeple kimyasallar ve diğer etkenler hakkında bilgi sahibi olmalıdırlar.

Pilotların geçmişte yapılan uçak kazaları hakkındaki çalışmaları da araştırmaları gerekir. Bedensel sorunları tanıyabilmesi gerekir. Bu sorunları nasıl engelleyeceğine dair kararlar alması gerekir. Bunun yanında uçuşu kötü yönde etkileyebilecek hastalıklardan da anlayabilmesi gerekir. Bu gibi özelliklere sahip bir pilot hem profesyonel hem de her açıdan güvenli bir uçuş gerçekleştirmiş olur.

Pilot Olmakla Beraber Elde Edilecek Avantajlar

Pilot olmak birçok avantajı da beraberinde getirecektir. Bu avantajlardan bazıları şunlardır:

  • Bir pilot ayda 8 gün çalışır.
  • Eve iş götürme gibi bir problemleri yoktur. Uçak havaalanına indikten sonra işleri bitmiş olur.
  • Çok iyi kazançları vardır.
  • Ücretsiz ya da indirimli şekilde seyahat ederler. Oteller ve araç kiralama gibi hizmetler onlar için indirimlidir. Pilotlar verilen haklarını mesai dışında da kullanma hakkına sahiptirler.

Bu gibi fırsatlar dolayısıyla da birçok pilot izinli günlerinde bile uçmayı tercih eder.

Pilot Olma Koşulları

Pilot olmak için askeri okul tercih edilebilir. Üniversitelerin pilotaj bölümlerini bitirmek gerekir veya ücretli olarak pilotluk eğitimi alınabilir ya da 4 yıllık üniversite eğitimini bitirip, Thy’nin Uçuş Akademisi’ne de başvuruda bulunulabilir. Pilot olabilmek için çok iyi derecede ingilizce biliyor olmanız gerekir. Fiziksel ve ruhsal açıdan da sağlıklı bir birey olmalısınız. Bunun için de SHGM aracılığıyla düzenlenen 1 inci sınıf sağlık sertifikası edinmelisiniz.

Pilot Olmak İçin Belirlenen Ön Koşullar

Pilotluk için başvuru yapılan tüm lisanslar için aranan ön şartlar şu şekildedir:

Öğrenci Pilot Lisansı Başvuru Koşulları

Öncelikle 17 yaş tamamlanmalıdır. Fakat entegre kurslara başlayacaklar için 16 yaşın tamamlanması yeterli olur. En az lise ya da dengi okul mezunu olmak gerekir. SHGM ya da SHGM’ce yetkilendirilmiş havacılık tıp merkezleri aracılığıyla 1 veya 2 nci sınıf sağlık sertifikası edinmek gerekir.

Hususi Piilot Lisansı Başvuru Koşulları

En az 18 yaşında olunması gereklidir. En düşük lise ya da dengi bir okul mezunu olma şartı aranır. SHGM ya da SHGM’ce yetkilendirilmiş havacılık tıp merkezleri aracılığıyla 1 veya 2 nci sınıf sağlık sertifikası edinmek gerekir.

SHGM aracılığıyla yetkili olan Uçuş Eğitim Organizasyonlarında gerekli teorik bilgi ve uçuş eğitiminin tamamlanması lazımdır. Teorik bilgi sınavları ve uçuş eğitiminin tamamlanmasının ardından 6 ay sonra yapılan yetenek testinde başarı sağlanmalıdır.

Ticari Pilot Lisansı Başvuru Koşulları

En az 18 yaşında olmak gerekir. En düşük lise ya da dengi bir okuldan mezuniyet lazımdır. SHGM aracılığıyla düzenlenmiş 1. sınıf sağlık sertifikası edinilmelidir. SHGM aracılığıyla yetkili olan uçuş eğitim organizasyonlarında teorik bilgi ve uçuş eğitimi tamamlanmalıdır.

Hava yolu Nakliye Pilotu lisansı Koşulları

En az 21 yaşında olmak gerekir. En düşük lise ya da dengi bir okuldan mezuniyet şartı aranır.,SHGM tarafından düzenlenen 1 inci sınıf sağlık sertifikası edinilmelidir. CPL ve çok motor IR sahibi olunmalıdır. SHGM tarafından yetki verilen Uçuş Eğitim Organizasyonlarında teorik bilgi eğitimi tamamlanmalıdır ve uçuş kontrolünde başarılı olunmalıdır. MCC kursu eğitimi alınmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.