Cafe Açmak İsteyenlere Tavsiyeler

0

Son zamanlarda cafe açmak isteyenlere tavsiyeler konu başlığı sık aratılır oldu. Çünkü herkes kendi işinin patronu olmak istiyor ve bu sektörün canlı olduğunu biliyor. Ancak bazı cafelerin açıldıktan birkaç ay sonra devredildiğini ya da kapandığını görmüşüzdür. İşte asıl soruyu sorduran konu da bu. Sektörde tutunabilmek. Çünkü konu cafe açmak da olsa aslında bazı noktalara dikkat edilmez ise sonuç hüsran olabiliyor. İşte cafe açıp işini büyütmek isteyenlere verilebilecek birkaç tavsiye. İşte Cafe Açmak İsteyenlere Tavsiyeler

Farkınızı İsimle Ortaya Koyun

Cafenizin ismi müşterilerinizin gözüne ilk çarpan ayrıntılardan olacaktır. Bu nedenle isim son derece önemlidir. Sırf ortağınızın ya da sizin isminizi taşıyor diye bir ibare seçmek yanlış olabilir. Bunun yerine daha çarpıcı, daha trend, daha modern bir isim seçebilirsiniz. Tabi seçeceğiniz ismin daha önce kullanılmamış olması da büyük önem taşıyor.

Tek Üründe Harikalar Yaratın

Eğer cafenizin sevilmesini, kısa sürede tanınmasını ve popüler olmasını istiyorsanız niş bir üründe harikalar yaratın. Popüler olan cafelere baktığınızda genellikle tek bir ürünü ile tanınırlar ve müşterilerinin çoğu bu ürün sayesinde mekanı tanır. Örneğin çilekli milksake içeceğini öyle bir hazırlayın, öyle bir sunun ki tadan herkesin aklında kalsın.

Yer ve Mekâna Dikkat

Cafenizin çok işlek bir yerde olmasının iyi getiri sağlayacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü artık insanlar kalabalık yerlerden kaçıp, daha tenha, kafa dinlemelik yerlere koşuyorlar. Bu nedenle işlek bir noktadan dükkân tutup yüksek tutarlarda kira vermek gibi bir hataya düşmeyin.

Ayrıca dekorasyon için iyi bir iç mimar ile çalışmayı da unutmayın. Dekorasyon için minimum ödeyeceğiniz tutar günümüz şartlarında 40 bin TL civarına. Bu maliyet de küçük bir işletme için geçerli. Yani böyle bir işletme kuracaksanız minimum 50 bin liradan olacağınızı bilmeli ve her daim aksi bir duruma da hazırlıklı olmalısınız.

Sosyal Medyayı Unutmayın

İnsanlar cafelerde fotoğraflarını çekmeyi ve bunu sosyal medyada paylaşmayı seviyorlar. Üstelik bunu yaparken de yer bildirimi yapmayı unutmuyorlar. İşte tam da bu sebeple, insanların sosyal medyalarına güzel fotoğraflar koymayı sağlayabilir, sektörde önemli bir fark oluşturabilirsiniz.

Örneğin çiçeklerle bezeli bir salıncak, bir tarihi eser ya da heykellerle dolu özel bir masa olabilir. Popüler mekânlara göz gezdirecek olursanız böyle bir köşelerinin olduğunu da görebilirsiniz.

Personel Seçiminde Profesyonel Olun

Cafe açmaya karar verdiniz. Peki, personel olarak kimi çalıştıracaksınız? Bu soruya pek çok kişi ailesinden birilerini sıralıyor ve bu kişilerin maalesef sektöre dair herhangi bir deneyimi bulunmuyor. Bu da hata payını artırıyor. Bu nedenle eğer cafe açacaksanız, yöneticinizden garsonunuza kadar tecrübeli kişiler ile çalışmalısınız. Bu daha az hata demek ve daha az hata da daha çok sevilmeniz demek anlamına geliyor.

Müşteri Önerilerini Alın

Müşteri önerileri bir mekânı ayyuka çıkarabilir. Bu nedenle son derece önemlidir. Anca direkt olarak önerlerini müşteriye birinci ağızdan sormak onları sıkabilir. Bu nedenle daha geri planda kalmak sureti ile onlardan fikirlerini alabilirsiniz. Örneğin lavabolarda ya da makyaj odalarında onlara önerilerini yazabilecekleri alanlar oluşturabilirsiniz. Önerisini dile getiren müşterileriniz küçük ikramlar ile ödüllendirebilirsiniz.

Müşterilerinizi Uyarın

Eğer cafenizde ses yapan müşterilerinizin olduğunu fark ederseniz onları uyarmaktan çekinmeyin. Diğer misafirlerinizin cafenize kafa dinlemeye geldiğini ve bu sesin onları rahatsız edebileceğini unutmayın. Ancak bu uyarıyı yaparken diğer misafirlerinizin fark etmemesini sağlayın. Öreğin küçük bir ikramın yanına not yazın. Böylesi daha kibar ve daha sevimli olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.