Özgüven Nasıl Kazanılır? Özgüven Kazanma Yolları

0

Günümüz yaşam şartlarında kişinin bireysel anlamda dışarıdaki insanlara karşı özgüvenli görünmesi gerektiğinden özgüven nasıl kazanılır? özgüven kazanma yolları konusunda kendisini gerçekten geliştirmesi gerekiyor. Özgüven sahibi olmak pek çok kişi için oldukça zor hatta aşılamaz bir durum gibi görünebilir. Ancak özgüven konusunda oldukça gelişmiş kişilerde bulunuyor. Yaşadığımız dünyada her çeşit insan olduğu için her insanın farklı özellikleri bulunuyor. Geçmişte insanlar günümüzdeki gibi bireysel değilde daha toplumsal yaşadıkları için özgüven gibi bir kelime bile bu kadar yaygın kullanılmıyordu. Ancak günümüzde pek çok uzman bu konu hakkında eğitim alıp seminerler vererek bu konuda insanları bilgilendirmeyi amaçlıyorlar.

Özgüven Nedir?

Özgüven, birçok tanımı bulunan bir durumdur. Ancak bilinen ve en yaygın kullanılan tanımı olarak bir kişinin kendisine olan güvenin hiç olmaması ya da az olması şeklinde biliniyor. Özgüven sahibi olmak hem çok kolay hem de çok zordur. Bu nedenle pek çok kişi, bu iki farklı durum arasında bir denge kuramıyor.

Özgüvenli olmak aslında sanılanın aksine sadece kişinin kendine olan güveniyle alakalı değildir. Özgüven eksikliğinin altında yatan pek çok farklı neden olabilir. Özgüven sorunu yaşayan kişilerin ilk olarak temel sorunu bilmeleri gerekiyor.

Özgüven Eksikliğinin Nedenleri Nelerdir?

Özgüven sorunu pek çok kişiyi doğrudan ya da dolaylı olarak etkileyebilen bir durumdur. Özgüven sorunu yaşayan pek çok insan olduğu için günümüzde bu sorun yaygın olarak görülüyor. Bu nedenle hemen özgüven arttırıcı tekniklere başvuruyorlar. Ancak burada önemli olan sorunun temeline inilmesidir. Özgüven eksikliğinin nedenleri şunlardır;

  • Kişinin kendinden memnun olmaması
  • Çok sessiz olması
  • Hassas bir yapıya sahip olması
  • Fiziksel görünümünden memnun olmamak
  • Dışlanma korkusu
  • Dalga konusu olmak
  • Mükemmeliyetçi bir yapıya sahip olmak

Bu ve bunun gibi pek çok farklı neden kişinin özgüven durumu üzerinde etkili olabiliyor. Bu nedenle ilk olarak özgüven konusunda sizi aşağıya çeken durumları tespit etmeniz daha doğru olup olumlu sonuç almanıza yardımcı olacaktır.

Konfor Alanınızın Dışına Çıkın

Konfor alanı, bu kavram her ne kadar dilimize yeni yeni girmis olsa da aslında özgüven konusunda sıkça dile getirilir. Konfor alanı, genel olarak kendinizi en rahat ve en güvende hissettiğiniz yerler için kullanabileceğiniz şeyleri ifade eder. Konfor alanınızın dışına çıkarak yani rahat olmadığınız bir ortamda bulunarak özgüveninizi nasıl geliştireceğinizi tahmin edemezsiniz. Bunu birden yapmak yerine küçük küçük alıştırmalar yaparak sağlayabilirsiniz.

Yeteneklerinizin Farkında Olun

Her insanın mutlaka bir alanda farkında olduğu ya da olmadığı bir yeteneği bulunuyordur. Eğer yeteneğinizin farkındaysanız ilk adımı başarılı bir şekilde atmışsınız demektir. Ancak henüz yeteneğinizin ne olduğu konusunda bir bilginiz yoksa bunu keşfedin. Yeteneklerinizin özgüveninizi nasıl geliştirdiğine inanamayacaksınız. Başarılı olduğunuz her alan sizi daha çok bilgi sahibi yaptığı için toplumda daha fazla kabul edilen biri olmanızı sağlayacaktır. Böylece özgüveninizde gelişecektir.

Spor ve Dans

Hareket etmek her zaman herkese iyi gelir. Bunun aksini iddia eden birini henüz duymuş olamazsınız. Hareket etmek kişide bulunan mutluluk hormonunu arttırır ve kişinin kendiyle daha barışık olmasını sağlar. Spor yapmanın ruh ve beden sağlığına olan katkılarını uzmanlar devamlı dile getiriyor.

Spor yaparak hem fiziksel görünümünüze fayda sağlayıp hem de oldukça mutlu biri olabilirsiniz. Ayrıca spor gibi özgüven konusunda bir diğer destek veren şeyse dans etmektir. Dans etmek hem bedeninizi tanımanızı hem de müzik ile ruhunuzu besleyerek özgüveninizin artmasını sağlayacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.