Rothschild Ailesi Kimdir, Serveti Ne Kadardır, Şirketleri Hangileridir?

0

Rothschild ailesi kimlerdir? 1700’lü yıllarda Yahudiler toplumda dışlanıyor ve meslek sahibi olmaları kısıtlanıyordu. Rothschild ailesinin babası da bu yüzden yasa dışı işlerle uğraşmaktaydı. Salgın bir hastalık tüm aile fertlerini yok edince 13 yaşındaki Mayer Amschel tek başına kaldı. Yıllar boyunca tek başına yaşam mücadelesi verdi.

Nihayet bir bankada çalışmaya başladı ve kısa bir süre içinde de terfi etti. Bu arada evlenen Mayer’in beş tane oğlu oldu. Ailesiyle babasının zamanında kullandığı dükkanın üzerinde bir dairede ailesiyle birlikte yaşadı. Çocuklarının ileride ne iş yapacağına daha çocukları küçükken karar verdi. Kelime anlamı  “kızıl kalkan“ olan Rothschild ismini de adlarına kattı. 

Uluslararası finans da bu aile kadar etkili olabilen başka bir aile daha yoktur. Kralları, psikoposları, dükleri onlar kadar rahat kullanabilen hiç kimse yoktur. Rothschild ailesi kendine ait kuralları olan bir ailedir. Ne aile dışından biriyle evlenmeye, ne de mal varlığı hakkında dışarıya bilgi vermeye izin yoktur. Ailenin lideri de en büyük erkek çocuktur.

Rothschild Ailesi Serveti Ne Kadardır?

Avrupa’da savaş yıllarında kiralık asker tutulurdu. O dönemde prensin yanında çalışan Mayer, bu işin muhasebesini tutuyordu. Prens, ülkeden kaçarken Mayer’e 3.000.000 dolar bıraktı. Fıçılarda saklanan bu parayı Napoleon askerleri bulamadı. Mayer parayı çocukları arasında paylaştırdı. Kızlarına az miktar verdi çünkü kadın-erkek eşitliğine inanmıyordu. Tek dünya fikrini savunan Rothschild ailesi, birçok savaşı finanse etmiştir. Savaşlar sayesinde servetini kat be kat büyüttüler.

Rothschild Ailesinin Şirketleri Hangileridir?

Rothschild ailesi, paranın babası olarak anılmaktadır. Servetlerini gizli tuttukları için asla kesin bir bilgi yoktur. Fakat yine de dünya servetinin yarısına sahip oldukları düşünülmektedir. Dünya genelinde çok büyük para kazandıran işlerle uğraşmışlardır ve çok önemli şirketlere sahiptirler. Bunlar;

  • Hsbc Bank
  • Royal Bank of Scothland
  • De Beers
  • Banco Santander
  • Ing Group
  • Aviva
  • Rio Tinto
  • Bnp Baripas

Görüldüğü üzere Rothschild ailesinin serveti söz konusu olduğunda karşımıza çok sayıda farklı firma çıkmaktadır. Bu şirketlerin tamamı uluslararası tanınan firmalardır.  Bundan dolayı da doğal olarak Rothschild ailesinin uluslararası ortamlarda tanınan bir aile olduğunu ifade etmek de mümkün olmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.