Şahap Kavcıoğlu Kimdir, Nereli, Ne İş Yapar?

0

Ekonomi dünyasının tanınmış simalar arasında yer alan Şahap Kavcıoğlu kimdir? Dahası Şahap Kavcıoğlu ne iş yapar? Şahap Kavcıoğlu pek çok alanda başarılara imza atmış biri olarak tanınmaktadır. Kendisi bankacı, ekonomist, siyasetçi ve günümüzde Cumhurbaşkanının yaptığı atama ile TCMB başkanıdır. Kavcıoğlu ekonomi eğitimi almış olup 2015 yılındaki seçimlerde Bayburt’tan milletvekilliğine adaylığını koyarak siyasete atılmıştır. Meclisteki çalışmalarının ardından birçok bankada ve kurumda genel müdürlük ve başkanlık görevlerini yerine getirmiştir. Şahap Kavcıoğlu evli olup 3 çocuk babasıdır.

Şahap Kavcıoğlu Nereli?

Şahap Kavcıoğlu 23 Mayıs 1967 tarihinde Bayburt’ta dünyaya geldi. Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme bölümünü tamamlayan Kavcıoğlu İstanbul Üniversitesi’nde aldığı eğitimini denetim uzmanı olarak tamamlamıştır. Eğitiminin sonraki aşamasında İngiltere’ye giden Kavcıoğlu burada bulunan Hastings Collage’de İşletme eğitimi almıştır. Kavcıoğlu Marmara Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktorasını tamamlamıştır.  Son zamanların popüler ismi olarak karşımıza çıkan Şahap Kavcıoğlu, etkili bir kariyere de sahiptir. Bundan dolayı onun hangi sektörlerle ilgili olduğu da merak edilmektedir.

Şahap Kavcıoğlu Ne İş Yapar?

İşletme ve ekonomi alanında eğitimlerini tamamlamış olan Şahap Kavcıoğlu Esbank TAŞ’de müfettiş yardımcısı olarak çalışma hayatına başlamıştır. Kariyerinin ilk basamağı olan bu kurumda şube müdürü, genel müdür yardımcısı olarak devam etmiştir. Kariyerinin bir diğer basamağında Halkbank’ta Bölge Koordinatörü olarak görev aldı. Halkbank’ta farklı pozisyonlarda müdür yardımcılığı görevini yerine getirdi.

Bayburt’ta dünya gelmiş olan Şahap Kavcıoğlu 2015 yılı Kasım seçimlerinde Bayburt milletvekili seçilerek TBMM’de 26. dönem milletvekili olarak mecliste çalışmalara katıldı. TBMM çatısı altında  Parlamentolar Arası Birlik (PAB) Türk delegasyonu üyesi oldu. Yine TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi olarak görev yapmıştır. Saha sonraki süreçte milletvekilliği de yapan Kavcıoğlu, ekonomi dünyasının tanınan bireyleri arasında yer almaktadır.

Milletvekilliği sona eren Kavcıoğlu 2018 yılının Ağustos ayında Vakıf Bank yönetim kurulu başkan vekilliğine getirildi. Devamında Vakıf Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nda yönetim kurulu başkanlığı yaptı. Şahap Kavcıoğlu 2020 yılından sonra Marmara Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak hizmet sundu. Kavcıoğlu Naci Ağbal’dan boşalan TCMB başkanlığına atandı. Cumhurbaşkanı tarafından Mart 2021’de göreve atanan Kavcıoğlu halen bu göreve devam etmektedir.  Bütün bu bilgiler ışığında Şahap Kavcıoğlu kimdir? Sorusuna da isabetli bir şekilde yanıt vermiş olduk!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.