Sabit Kur Rejimi ve Dalgalı Kur Rejimi Ne Demektir?

0

Ekonomik gelişmelerle yakından ilgili olanlar için sabit kur rejimi ne demektir? Yine ekonomik yönden etkili bir rejim olarak karşımıza çıkan dalgalı kur rejimi ne demektir? Elbette ki günümüz koşullarında ekonomik hayatın içerisinde yer alanlar için sabit kur ve dalgalı kur rejimi kavramları her zaman ön planda yer alır. Her iki rejimin de kendine has özellikleri içeriğinde barındırdıklarını ifade etmek de mümkün olmaktadır. İşte hem dalgalı kur hem de sabit kur rejimine dair merak edilen her şey!

Sabit Kur Rejimi Ne Demektir?

Finans piyasasını yakından ilgilendiren sabit kur rejimi ne demektir? Bir para biriminin farklı bir para birimi ve birimlerine karşı değerinin belirlenmesinde belirli bir limitin bulunduğu rejimlere sabit kur rejimi denir. Yani sabit kur rejiminde para biriminin farklı ülkelere ait para birimleri karşısındaki değerinin ne kadar olacağına dair bir alt limit ve üst limit değeri vardır. Şayet bir şekilde yerel para birimi bu limitlerin altına ya da üstüne gidecek olursa, kura müdahale edilmektedir.

Sabit kur rejiminin başarılı bir şekilde yürütülmesi için ülke döviz rezervinin de yeterli bir seviyede olması şarttır. Ancak bu sayede sabit kur rejiminin etkili bir düzeyde devam etmesi de mümkün olmaktadır. Tam da bu noktada sabit kur rejimini benimseyen ülkelerin etkili bir düzeyde dış finans çekiyor olması da gerekmektedir. Ancak bu sayede tam anlamıyla sorunsuz bir düzeyde sabit kur rejiminin devam ettirilmesi de mümkün olmaktadır.

Dalgalı Kur Rejimi Ne Demektir?

Yerel ülke para biriminin değerinin oluşmasında tamamıyla arz ve talep dengesinin etkili olduğu kur rejimine dalgalı kur rejimi denir. Dalgalı kur rejiminde ülke para birimi değeri hem iç piyasaya hem de dış sahadaki etkili gelişmelere bağlı olarak değişir. Bu noktada dalgalı kur rejiminin dinamik bir yapıya sahip olduğunu ifade etmek de mümkün olmaktadır. Tam da bu noktada dalgalı kur rejiminde ekonomik gelişimin istikrarlı bir düzeyde devam etmesi şarttır. Ancak bu sayede dalgalı kur rejiminin etkili bir düzeyde uygulanması da mümkün olmaktadır. Serbest piyasanın hakim olduğu hemen her ülkede dalgalı kur rejiminin benimsendiğini ifade etmek de mümkün olmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.