TAB Gıda Halka Arz Oluyor – En Büyük Halka Arz

0

Türkiye’de halka arz furyası devam ediyor. SPK’nın son haftalıkbülteninde merakla beklenen bir firmanın halka arzına onay geldi. Yemek sektöründe büyük bir paya sahip olan TAB Gıda halka arzına onay verildi. Peki yatırımcılar TAB Gıda halka arzına nasıl katılacak? TAB Gıda ne zaman halka arz olacak? Halka arz fiyatı kaç? İşte TAB Gıda halka arzıyla ilgili tüm merak edilenler…

TAB Gıda Halka Arz Tarihi

TAB Gıda halkaarz tarihi henüz net değil ancak SPK arza onay verdi. Şimdi talep toplama süreci ve işlemlere başlama tarihi ile ilgili detayların paylaşılması beklenecek. Muhtemelen 2 hafta içerisinde TAB gıda halka arz olmuş ve borsada işlem görmeye başlamış olacak.

Güncelleme: Bu akşam TAB Gıda’nın halka arzında talep toplama tarihleri netleşti. Buna göre 18-19-20 Ekim tarihlerinde üç gün süreyle talep toplanacağı duyuruldu.

TAB Gıda Halka Arz Fiyatı

TAB Gıda’nın halka arz başvurusunda fiyatı 130 lira olarak onaylandı. Yani halka arza talep toplama süreci sonrasında TAB Gıda ilk işlem gününde bu fiyattan güne başlayacak. Tabi muhtemelen tavan olarak güne başlayacağı için bu fiyatı muhtemelen uzun bir süre görmeyeceğiz. TAB gıda hisse senedine yatırım yapmak için borsa yatırım hesabınızın olması gerekiyor.

TAB Gıda’nın Halka Arz Büyüklüğü Ne Kadar?

Son dönemin en büyük halka arzı olacağı aşikar. Öyle ki TAB Gıda’nın arz büyüklüğü izahnamesindeki bilgilere göre tam 6.825.000.000 TL olacak. Yine izahnamesinden edindiğimiz bilgilere göre TABGD hisse senedinde toplam lot miktarı 52.500.000 olacak. Bireysele eşit dağıtım şeklide yapılacak halka arzdan gelen gelirlerin ise,

  • %42 Yatırım Finansmanı
  • %23 Yenilenebilir Enerji Yatırımı
  • %20 Finansal Borçluluk Seviyesinin Azaltılması
  • %15 Dijitalleşme Ve Teknoloji Yatırımları

kullanılacağı beyan ediliyor. Firmanın taahhütleri arasında borsada işlem görmeye başladıktan sonra ilk 180 gün içerisinde herhangi bir bedelli veya bedelsiz sermaye artırımı yapılmayacağı da bildiriliyor.

Bu halka arzda dikkat çeken bir detay daha var. Şirket ortakları halka arz fiyatının altında 1 yıl boyunca satış yapamayacak. ,Ayrıca TAB Gıda yatırımcılara 30 gün boyunca fiyat istikrarı planladığını da bildiriyor.

TAB Gıda Bünyesindeki Şirketler

Fast Fook sektöründen bildiğimiz bir çok marka TAB Gıda’ya ait. Burger King, Arby’s, Sbarro, Popeyes, Usta Dönerci, Subway, Döner Stop, Tıkla Gelsin bu ve benzeri birçok kurumu çatısı altında birleştiren TAB Gıda halka arzına büyük ilgi olacağı tahmin ediliyor. Halka arzın büyüklüğü de son dönemin en büyük halka arzı olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

TAB gıda halka arz oluyor? TAB Gıda halka arz hissesi nasıl alınır? Tabgd tavan olur mu?

TAB Gıda, 5’i bireysel ve 2’si kurumsal olmak üzere toplamda 7 ortaklı bir şirket. TAB Gıda’da en yüksek hisse payına sahip 3 ortağının isimleri ve ortaklık oranları ise şu şekilde;

  • Erhan Kurdoğlu %18,2
  • Korhan Kurdoğlu %17,4
  • ELQ Investors VIII Ltd %14,9

TAB Gıda Halka Arzına Nasıl Katılırım?

Geçtiğimiz haftalarda halka arz nedir başlığıyla bir makale kaleme almıştık. Orada halka arz sürecinin işleyişi hakkında tüm detayları paylaşmıştık. Bu sebeple diğer konumuza da göz atmanızı tavsiye ederiz. TAB Gıda’nın halka arzında, öncelikle arz hakkında önümüzdeki hafta detayların belli olmasını bekleyeceğiz. Şu an halka arza başvuru yapılamıyor. Muhtemelen talep toplama tarihi önümüzdeki hafta içerisinde olacak. Süreç başladığında borsa yatırım hesabımızın bulunduğu aracı kurumlar aracılığı ile halka arza başvuracağız.

TAB Gıda’nın borsada işlem görmeye başladığında kodu ise #TABGD şeklinde olacak. Yatırımcılar TAB Gıda hissesini almak veya satmak için bu kodu girerek alım-satım işlemlerini gerçekleştirebilecek.

TAB Gıda Halka Arz Sonrası Tavan Olur mu? Kaç Tavan Gider?

Aslında bir şirketin halka arz olduktan sonra tavan tavan gitmesi yurt dışında eşine pek rastlanır bir olay değil. Ancak ülkemizde sermaye piyasalarına olan ilginin gün geçtikçe artmaya devam etmesi insanların yeni halka arzlara aşırı ilgisi bu tavan süreçlerini yaşatıyor.

Muhtemelen Tab Gıda halka arzında da benzer bir süreç yaşıyor olacağız. Yani ilk gün yine tavandan açılan ve tavan bozmayan bir Tab Gıda hissesi sonrasında da bir kaç gün daha tavan serisini sürdürdüğünü göreceğimiz bir halka arz olacak. Ancak geçtiğimiz günlerde SPK Başkanı Ömer Gönül bu konuda yatırımcılara uyarılarda bulundu. Bir halka arzın tavan tavan gitmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirtti. Yani körü körüne kesin olarak tavan serisi yapacak diye yatırımcıların bu tür arzlara katılmasının sakıncalı olabileceği noktasında da uyardı. Kısacası böyle bir garanti yok ancak son dönem halka arzları gösteriyor ki TAB Gıda halka arzı da yüksek ihtimalle en azından 3-4 gün tavan serisi yapabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.