10 Bin TL ile İş Kurmak

0

Pek çok kişi, kendi işinin patronu olmanın hayalini kurar. İş kurabilmek için, elbette belli bir sermaye gerekmektedir. Sermayenin büyük olması iş konusunda daha çok seçenek sağlasa da, küçük sermayeler ile de iş kurmak mümkündür. 10 bin TL gibi bir sermaye, çoğu kişi için azımsanacak bir miktardır. Fakat bu miktar ile çok fazla iş yapılabilir. Bu yazımızda, 10 bin tl ile iş kurmak hakkında her şeyi derledik.

Küçük Sermayeler Büyük Başarılar

İş kurmak isteyen kişiler için, sermaye büyük bir problem olmaktadır. Çoğu kişi, 10 bin TL, 15 bin TL gibi sermayeleri küçümsediği için iş kurmaktan çekinir. Fakat bu miktarlar asla küçümsenmemelidir. Herhangi bir sektöre adım atarken, sermaye kadar girişimci ruha sahip olmakta oldukça önemlidir.

Risk almaktan korkmamak, ticari zekâ, detaylı düşünmek gibi özellikler beraberinde başarıyı da getirmektedir. Fakat bir işe girerken, en az sermayeniz kadar köşede bir birikiminizin olması da, ileride yaşayabileceğiniz sorunlar açısından önemlidir. Peki, 10 bin TL ile ne gibi işler kurulabilir?

  • Butik Açmak
  • Manav Açmak
  • Ufak Çaplı Market Açmak
  • Çay Ocağı Açmak

Bu ve bunun gibi pek çok işi, 10 bin TL sermaye ile kurabilirsiniz. Küçük sermayeli bir işin başarıya ulaşmasında, işin kurulacağı bölge, müşteri potansiyeli ve rakiplerin etkisi de oldukça önemlidir. İşi kurmadan önce, bu etkilerin iyice araştırılması ve sağlam adımlar atılması gerekmektedir.

Butik Açmak

10 bin TL sermaye ile küçük çaplı bir giyim mağazası açılabilir. Elbette giyim dükkânı açmak isteyenler için, dükkânın kirası da oldukça önemlidir. Kirası uygun olan bir dükkân, girişimciyi zorlamayacaktır.

10 bin TL ile lüks kıyafetler, marka elbiseler alıp satmak oldukça zordur. Önemli olan, tedarikçiler konusunda bilgi sahibi olabilmektir. Tedarikçiden 10 TL ye alınan bir tişörtü, 20 TL’ye satarak kısa vadede güzel kârlar elde edebilirsiniz. Ayrıca butiğinizin hitap edeceği kesime de dikkat etmelisiniz.

Butik gezmeyi ve uygun fiyatlı ürünleri genel olarak kadınlar sever. Bu yüzden daha çok kadınlara yönelik ve uygun fiyatlı kıyafetler tercih etmelisiniz. Butiğinizin konumu da, dikkat edilmesi gereken diğer bir noktadır. Tabii, cadde üzerinde ya da merkezi bir yerde bulunup, kirası düşük olan bir dükkân bulabilmek imkânsıza yakındır. Ara sokaklarda bulunan, fakat caddeye yakın dükkânları tercih edebilirsiniz.

Manav Açmak

Düşük sermaye ile manav dükkânı açılabilir. Her ne kadar süper marketler hayatımıza girdiğinden beri manavların yolu unutulsa da, oldukça başarılı manav dükkânları vardır.

Manav dükkânı açmak isteyen kişiler, ürün çeşitliliğine ve tazeliğine önem vermelidir. Müşteriler üzerinde güven sağlamak, mevcut müşterilerin korunmasına ve yeni müşterilerin kazanılmasına olanak sağlar.

Süper marketlerde bulunmayan, egzotik ürünler ve organik sebzeleri bulunduran bir manav dükkânı, tüketicinin daha çok ilgisini çeker. Üreticilerle iyi ilişkiler kurulması da, dükkân sahibi için önemlidir. Bu iyi ilişkiler sayesinde üreticiler ile pazarlık yapabilir ve daha çok kâr elde edebilirsiniz.

Ufak Çaplı Market Açmak

Market açmadan önce, bir gıda zincirinden bayilik almayı düşünebilirsiniz. Pek çok gıda zinciri, düşük sermayelere bayilik vermektedir. Bu firmaların bayiliğini alarak bir dükkân açarsanız, mevcut müşterilerden faydalanabilirsiniz. Bu durum, sektörde hızlı yükselmenize ve güzel paralar kazanmanıza olanak sağlayacaktır.

Çay Ocağı Açmak

Şüphesiz ki, düşük bütçe ile kurulabilecek en risksiz iş bir çay ocağı açmaktır. Ufak bir dükkân, bu işi kurmak isteyen çoğu kişinin işini görebilir. Çay, çay bardağı, birkaç masa ve sandalye gibi malzemeler ile oldukça düşük bütçeyle dükkânınızı doldurabilirsiniz. Ayrıca dükkânınızda kahve gibi alternatif içeceklerde satarsanız daha çok para kazanabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.