Fiziki Altın Alan ve Fiziki Altın Satan Bankalar, Bankaların Altın Hesapları

0

Yatırım ürünleri içerisinde altın, yüzyıllardır en değerli araçlardan biri olarak çok uzun zamanlardan bu yalan fiziki altın alımı ile sürdürülen bir yatırım mantığına sahiptir. Aslında günümüzde bankalar üzerindeki yatırım fırsatları ile dijital altın yatırımı sağlamak ve mobil uygulamalar ile bunu kolayca yapmak da mümkündür. Fakat halen bankalar üzerinden dahi olsun fiziki altın yatırımını güvenilir bir şekilde yapmak isteyen kişiler de yer almaktadır. Peki fiziki altın alan ve fiziki altın satan bankalar hangileri?

Fiziki Altın Alan ve Veren Bankalar

Altın yatırımını dijital bankacılık yerine halen fiziki altın yatırımı olarak yani bizzat birikim sayesinde gerçekleştirmek isteyen kişiler, özellikle güvenilir altın alınabilecek noktalar konusunda bankaları tercih etmektedir. Bu konuda bankalar özellikle yatırımcılara dijital altın hesabı sunarken, birçok yatırımcı da bu fırsatı değerlendirmektedir. Fakat bankadan altın çekme ve alma işlemi istediğinde, bu bankadan altının fiziki olarak teslim edilmesini istemektedir.

Bu konuda taleplerin arkasındaki fikre bakıldığında, genellikle biriken altının bir kısmının fiziki altın olarak alınması sayesinde örnek şekilde takı veya hediye olarak kullanılması mümkündür. Bu bağlamda bankalar aslında altını sadece dijital olarak çekmek istediğinizde size TL veya döviz olarak geri verirken, bazı bankalar ise fiziki altın veren bankalar hatta istediğinizde fiziki altın satan bankalar olarak hizmet vermektedir.

Vadesiz Altın Hesabı Ve Fiziki Altın Nedir?

Vadesiz altın hesabı bir bankada altın tasarrufu için klasik olarak açtığınız altın yatırım hesabıdır. Bu hesapta vade gelir ve faiz gelirleri bulunmamakla birlikte vadeli hesap açılırsa, bu gelirler elde edilebilir. Fiziki altın ise altın yatırımcısının elle tutulur gözle görülür şekilde kuyumculardan, altın sahiplerinden veya bankalardan aldığı altın miktarıdır.

Eğer fiziki altın yatırımı yapmak istiyorsanız, bu konuda da bankaların sunduğu fırsatları değerlendirebilirsiniz. Çünkü bu noktada birçok kişinin kuyumcuların veya tanıdık birinin sattığı altının gerçek olup olmadığına güvenmesi zor olmaktadır. Bunun yanında genellikle kuyumcular işçilik maliyeti bulunmayan yani gram altın, çeyrek altın ve külçe altın gibi ürünlerde düşük makas aralığı isterken, diğer tüm altın ürünlerinde yüksek makas aralığı ve işçilik nedeniyle çok düşük fiyatlar ile altın alımı yapmaktadır. Buna karşılık satış işlemlerinde de işçilik babında çok yüksek değerler eklemektedir.

Fiziki Altın Satan Bankalar

Bankaların makas farkının düşük olması, sattıkları altının güvenilir olması ve özel olarak gram altın, çeyrek altın, külçe altın gibi seçenekler ile satış yapmaları birçok yatırımcının güvenilir bir şekilde yatırım yapmasına katkı sağlamaktadır. Bu kapsamda da Türkiye’de fiziki altın açısından en fazla tercih edilen kurumlardan birisi Kuveyt Türk Katılım Bankası’dır. Banka, gayet ekonomik bir şekilde fiziki altın satış işlemi gerçekleştirirken, sahip olduğunuz altın hesaplarında da istediğiniz zaman yine gram altın, çeyrek altın, külçe altın, altın çeki ve altın havale gibi işlemler ile fiziki altın verme fırsatı sunmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.