KOSGEB Kredisi Nedir? KOSGEB Kredisi Alma Şartları

0

Bir ülke ekonomisinin gelişmesi için yeni girişimcilere ve bu oranda istihdam probleminin çözümüne ihtiyaç vardır.  Ülkemizde başarılı çalışmalara imza atabilecek pek çok genç beyin bulunuyor. Sundukları iş planları ile bir çok işsize iş kapısı açan bu fikirlerin faaliyete geçebilmesi ise ancak maddi destekle mümkün oluyor. Bu amaçla devlet tarafından girişimcileri desteklemek amacıyla sunulan KOSGEB kredilerine talep artıyor. Peki KOSGEB kredisi nedir? ve şartları nelerdir?

KOSGEB kredisi; iş kurma amacıyla yola çıkan kişilerin amaçlarını gerçekleşebilmesine yardım etmek için devletin hibe ile birlikte uzun vadede kredi kullandırmasıdır. Kendi işini kurmak ve hayallerini faaliyete geçirerek maddi gelir elde edebilmek için girişimci ruhunun desteklenmesi, ancak bazı şartların yerine getirilmesi ile mümkün olmaktadır.

KOSGEB Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

Orta ve küçük işletmelerin açılabilmesi için maddi destek sağlamak amacıyla devlet, bir takım çalışmalar yapmaktadır. Ekonominin canlanabilmesi ve işsizlik sorununa çözüm için devletin işletme açacaklara sunduğu krediler,  KOSGEB kredisi olarak adlandırılmaktadır. Ancak bunun için bir takım şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Bunlar;

  • Başvuru sahiplerinin on sekiz yaşını doldurmuş olması,
  • İş kur ve KOSGEB birimleri tarafından açılan uygulamalı girişimci eğitimini ya da iş kurma danışmanlık eğitimini otuz iki saat üzerinden almak,
  • KOSGEB’in üniversitelerde düzenlemiş olduğu genç girişimci geliştirme programından başarıyla mezun olmaktır.

Görüldüğü üzere KOSGEB söz konusu olduğunda karşımıza pek çok farklı başvuru şartları çıkmaktadır. Bu şartları yerine getirebilen girişimciler önemli kazanımlara da sahip olmaktadır.

KOSGEB Kredisi Başvuru Aşamaları Nelerdir?

Devlet’in yeni iş sahası açmak isteyen, ancak bunun için maddi gücü yeterli olmayan kişilere sunduğu kredi ve hibeleri alabilmek için öncelikle ön şartların yerine getirilmesi şarttır. KOSGEB kredisi nedir? sorusuna yanıt; belirli şartların gerçekleştirilmesi halinde devletin uygun gördüğü kişilere sunulan destek olmalıdır. Belirli yaş sınırında olan, eğitim süresini tamamlayan kişilerin, kendi adına iş kurmaları, buna dair KOSGEB veri tabanı üzerinden Kobi beyannamesini doldurmaları gerekiyor. Destek başvuru formu kabul edilirse hibe ve kredi verilmektedir. Ülkemizde kadınlara destek oranı erkeklere göre % 10 fazla yani %60 olarak belirlenmiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.