Faktoring Nedir? Faktoring Şirketleri Ne İş Yapar?

0

Faktoring, finansal bir terim olarak geçmektedir. Satış yapan firmaların satışlarından alınacak paranın daha alınmadan, faktoring firmasına devrini sağlayarak bu işlemleri nakite çevirmesi hizmetidir. Yurtiçi ve yurtdışı tüm piyasalar için geçerli bir hizmet olmaktadır. Faktoring nedir sorusunun cevabı, özellikle şirketleri ilgilendirmektedir.

Şirketlerin mal veya hizmet satma durumlarından doğacak olan tüm kısa süreli yatırımlar faktoring şirketi tarafından yapılmaktadır. Bu yatırımlar fon elde edilmesi sayesinde olmaktadır. Şirketler, kısa süreli olarak alacak haklarını devreder. Bu devir ön komisyon olarak faktoring şirketine geçer ve firmalar herhangi bir durumda finansman aramak zorunda kalmaz.

Elbette ki Faktoring şirketleri yatırımcılara önemli kazanımları da sunmaktadır. Bundan dolayı da son zamanlarda bu tür şirketleri tercih eden yatırımcıların sayısında etkili bir düzeyde artış gözlenmektedir. Peki, faktoring şirketlerinin yatırımcılara sunduğu avantajlar nelerdir? İşte ayrıntılar!

Faktoring Şirketleri Avantajları ve Özellikleri

Faktoring şirketlerinin en büyük amacı, şirketlerin finans işlerinin kolay bir şekilde halledilmesini sağlamaktadır. Bu işlerin devredilmesi sayesinde kişilere daha çok zaman kalmaktadır. Faktoring nedir soruna; hizmetin şirketlerin finans bölümlerinde olması gereken üretim ve satış işlemlerine daha fazla zaman ayırmasını sağlar şeklinde kısa bir cevap verilebilir.

Faktoring, fonların vadesi gelmeden önce çözülmesini sağlamaktadır. Bu fonlar hammadde alımında oldukça uygun fiyatlara denk gelmektedir. Çünkü nakit olarak ödenecek para vade fiyatlarını etkilemektedir. Aynı zamanda muhasebe hesaplarının tutulmasını da sağlayan bir hizmet olduğu için şirketlerin birden fazla işini halledebilir. Bu sayede iş yükü azalır.

Şirketlerin Hizmet Kalitesini Arttırmak İçin Faktoring

Faktoring firmalarının birden fazla hizmeti olabilmektedir. Firmaların vadeli satışlarının kontrol edildiği ve yönetildiği hizmete alacağın garanti edilmesi hizmeti denir. Bu sayede de firma, risklerini en minimale indirmiş olur. Tahsilat, faktoring firmalarının verdiği bir başka hizmettir. Bu hizmet tüm firmalar için zaman kazanmaya neden olur.

Faktoring nedir konusu finans işlemlerini yönetmekte zorluk çeken firmalar tarafından sıklıkla merak edilir. Dışarıdan finansmana gerek duyulmadan, vadeli alacakların faktoring şirketine devri sağlanır. Bu devir sayesinde faktoring şirketi tüm finans işlemlerini sorunsuz şekilde yönetir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.