Borsada Karanlık Oda Ne Demek?

0

Borsada karanlık oda bir miktar parası olup yatırım plajında olan insanların ve borsaya ilgi duyan kişiler tarafından bir araştırma konusudur. Parasını borsada değerlendirmek isteyen kişiler bu konuyla özellikle ilgilenirler. Borsada karanlık oda hisse senetlerinin kat kat değer kazandığı zamanlama dilimidir.

Borsa kendi içinde bir dünyadır. Bu dünyaya ait çeşitli kavramlar mevcuttur. Borsadaki bütün anlık olarak gerçekleşen alma ve satma işlemleri akşam 6’da sona erer. İşte asıl mesele bu saatten sonra başlar. Borsada karanlık odada yapılan işlemlerin en tehlikelisi iniş ve çıkışların en fazla olduğu anlardır. Borsada karanlık oda akşam saat 18: 00’dan sonra yani 18: 00 ile 18: 05 geçeye kadarki sürede işlemlerin olduğu dilime borsada karanlık oda ismi verilmektedir.

Borsada Karanlık Oda Ne Zaman Olur?

Borsa’da Akşam saat 18: 00 ile 18: 01 geçe 1 dakikalık sürede bütün işlemler son bulur. Bu saatten sonra 4 dakika bir toplama aşaması başlar. Emirleri toplama aşaması 18: 05’te biter. Bu 4 dakikalık süre esnasında insanların parasını yatırdığı hisseler ve fiyatları o arada sabit olarak kalmaktadır. Bu dakikanın sonunda eşleştirilme bölümüne geçilir.

(L-R) Actor Patrick Stewart, 9-year-old Vivienne Harr, Cheryl Fiandaca of the Boston Police Department and Twitter co-founder Evan Williams pose before ringing the opening bell at the New York Stock Exchange in New York November 7, 2013. Twitter Inc could face volatile trade in its debut Thursday on the New York Stock Exchange, analysts said, but they remained enthusiastic after the money-losing social media company priced its IPO above the expected range. REUTERS/NYSE/Handout via Reuters (UNITED STATES – Tags: BUSINESS SCIENCE TECHNOLOGY) ATTENTION EDITORS – THIS IMAGE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY. FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS. NO SALES. NO ARCHIVES. THIS PICTURE IS DISTRIBUTED EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS ORG XMIT: TOR906

Borsa seansının sona ermesinden sonraki aşamada ne yapıldığını insanlar göremezler. Görülme olmadığı için bu aşamaya karanlık oda denir. Kişilerin yatırımlarının karanlık odada tutulmasından sonra alma satma işleri işleme sokulur. Akşam 18: 00 ile 18: 07 dilim arasında artık işlem değeri ortaya çıkar.  Böylece karanlık oda terimi de karşımıza çıkar.

Karanlık Oda Riski Nasıl Oluşur?

Borsada karanlık oda adından da anlaşılacağı gibi yatırım yapan kişinin tedirgin olacağı en büyük riskin meydana geldiği zaman dilimidir. Zekice bir strateji geliştirerek yatırımlardan kazanç sağlamak çok kolaydır. Gün içerisinde de riskler mevcuttur. En çok risk taşıyan zaman gün bitimi zamanıdır.

Borsada Fiyat Nasıl Belirlenir?

Ekonomik olarak ülkeyi de ciddi anlamda etkileyen borsada fiyat alım satıma göre değişiklik gösterir. Hisse alımına talep arttıkça yükselir azaldıkça düşüş gözlenir. Bu alım ve satımı birleştiği nokta borsa fiyatını belirler. Bütün bu bilgiler ışığında borsada yatırım yapmayı isteyenler mutlaka ayrıntılı bir araştırmanın içerisinde yer almalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.