Küçük ve Karlı Ne İş Yapabilirim?

0

İnsanlar için her dönemde var olan en temel duydu hayatta kalma duygusu olmuştur. Hayatta kalma refleksi insanlara direnme ve mücadele gücü vermektedir. Buna göre insanların hayatta kalmaları için temel bazı ihtiyaçlar vardır. Bilim adamı Maslow tarafından belirlenen temel insan ihtiyaçları teorisinde en ilk sırada güvenlik gelirken bunun ardından gelenler ise barınma ve beslenme olmaktadır. İnsanlar bir yerde barınabilmek ve beslenme ihtiyacını giderebilmek adına belirli bir gelir düzeyine yani bir işe sahip olmak durumundadırlar. Günümüz dünyası rekabetin yüksek olduğu bir dönem olmaktadır. Buna göre hemen herkesin bir işi vardır. Ancak bu mevcut işler günümüz dünyasında yeterli olmayan işlerdir. Buna göre insanlar ekstra büyük ve küçük işlere yönelirler. Sonuçta günümüzde bu ekstra işler için oldukça fazla alanlar ve imkânlar bulunur. Bu kapsamda insanların cevap aradığı soru küçük ve kârlı ne iş yapabilirim? Sorusu olmaktadır. Bu sorunun ise oldukça fazla cevabı vardır. Tek yapılması gereken bu girişimler için ilk adımlarım atılması olmaktadır.

Oda Kiralama

Son dönemlerde oldukça popüler olan işlerden bir tanesi oda kiralama olmaktadır. Bu yöntemin popüler olmasının iki nedeni bulunur. İlk olarak dünya özellikle ekonomik ve kültürel açıdan küresel bir hale gelmiştir ve sınırlar ortadan kalkmıştır. Bundan dolayı da insanlar birçok amaç için farklı ülkelere ya da şehirlere seyahat ederler. Bunun içinde barınma ihtiyaçları ortaya çıkar.

İkinci olarak da yine hem yurt içinde hem de yurtdışında eğitim amaçlı öğrenci seyahati gerçekleşir. Her iki durumda da oda kiralama tercih edilen durumlardan birisi olmaktadır. Tabi ki eğer fazla ve geniş oda var ise bu durum gerçekleşir. Buna göre bu iş için ay da ortalama 750 ile 900 TL arası ekstra gelir sağlanır. Ayrıca tamamen bu işe odaklı çalışmalar da yapılabilir.

Close-up Of Person’s Hand Planting Saplings Covered With American Dollars

Amazon Sanal Ticaret

Sanal ticaret günümüzde oldukça popüler olan bir iş alanı olmaktadır. Bu alanda hizmet veren en önemli kuruluş ise Amazon olmaktadır. Buna göre Amazon ile küçük miktarlar ile çalışmaya başlayan birçok kişi bugün milyoner olmuştur.

Kısaca küçük ve karlı işlerin başında sanal ticaret gelmektedir. Bunun için yapılması gereken ortalama 5 bin dolar sermaye ile Amazon da Premium hesap açmak ve uygun ürünleri kolunuz yorulmadan ilgili kişilere satmaktır.

Web Siteleri ve Blog Siteleri

Yine en kârlı işlerden bir tanesi sanal âlemde yer alan web siteleri ve blog sayfaları olmaktadır. Öz olarak sanal dünya iyi takip edilmelidir. Yine bu işlere bakıldığında özellikle blog sayfaları oldukça kolay ve kârlı bir iş olmaktadır. Buna göre herhangi bir alanda açılan blog sayfaları ile deneyimler ve bilgiler bu alanda yayınlanır. Bu yayınlama neticesinde çeşitli reklamlar ile bu alandan para kazanılabilir.

Gübre Yetiştiriciliği Yapmak

Ülkemizde ve dünyada son dönemde eksik kalınan alanlardan bir tanesi doğal gübre olmaktadır. Doğal gübre yerini suni gübreye bıraktı. Bundan dolayı da toprak verimsizleşti ve insanlar sağlıksız ürünler tüketmeye başladı. Son dönemde toplumda oluşturulan algı ve bilinçlenme ile yapay gübreye karşı bir antipati oluşturuldu. Bundan dolayı da doğal gübre alanına doğru tekrar bir dönüş başladı.

Bu dönüşün en önemli nedeni ise ürünlerin tüketilmemesi olmaktadır. Bu kapsamda doğal gübre alanında en verimli olan ise solucan gübresi olmaktadır. Solucan gübresi ile toprak eski verimli haline kısa sürede döner. Buna göre solucan gübresi oldukça düşük maliyetler ile özellikle evde yapılabilen bir iş olmaktadır. Son belirlemelere göre solucan ile yapılan doğal gübrenin kili fiyatı 350 TL olmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.