NAFTA Nedir, NAFTA Ülkeleri Hangileridir?

0

Gümrük vergileri söz konusu olduğunda karşımıza çıkan bir terim olan NAFTA nedir? Dahası etkili bir ticari kuruluş olarak karşımıza çıkan NAFTA ülkeleri hangileridir? İşte bu sorulara dair merak ettiğiniz tüm ayrıntılı yanıtlar!

NAFTA ne demek? İngilizce bir terim olarak karşımıza çıkan NAFTA, North American Free Trade Agreement, kelimelerinin kısaltmasıdır. Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması olarak Türkçeye çevirebileceğimiz bu tanım, adından da anlaşılacağı üzere Kuzey Amerika ülkelerini kapsamaktadır. NAFTA ülkeleri için geçerli olan gümrük vergilerinin farklı özellikleri içerdiğini ifade etmek de mümkün olmaktadır.

NAFTA ilk olarak 12 Ağustos 1992 yılı itibariyle oluşturulmuş olan bir anlaşmadır. Washington merkezli olarak imzalanan bu anlaşma tam olarak 1 Ocak 1994 yılı itibariyle yürürlüğe girmiş olan bir anlaşmadır. Bu anlaşma Kuzey Amerika ülkeleri arasında etkili bir ticaretin oluşmasını mümkün kılmayı amaçlamaktadır.

NAFTA genel olarak Kuzey Amerika Kıtasında etkili bir düzeyde ticari hayatın geliştirilmesini hedeflemektedir. Böylece bölgenin ticaret noktasında bir cazibe merkezi konumunda yer aldığını ifade etmek de mümkün olmaktadır. Esasında NAFTA özellikle Meksika ve Kanada için bol kazanımlı fırsatları getiren özel bir anlaşma olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki, NAFTA ülkeleri hangileridir? İşte ayrıntılar!

NAFTA Ülkeleri Hangileridir?

NAFTA nedir? NAFTA ülkeleri hangileridir? NAFTA ülkeleri söz konusu olduğunda karşımıza aşağıdaki devletler çıkmaktadır:

  • Kanada
  • Meksika
  • Amerika Birleşik Devletleri

NAFTA, Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması olarak tanımlanmaktadır. Dönemin Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olan George W.H. Bush’un imzaladığı bu anlaşma, Kuzey Amerika’da ticaretin canlanmasını amaçlar. Ayrıca bu anlaşmaya Kanada’lı Brian Mulroney ile Meksika’yı temsilen Carlos Salinas tarafından imza atışmıştır. Esasında NAFTA ülkeleri bu anlaşmayla aralarındaki gümrük vergilerini aşamalı olarak kaldırmayı amaçlamıştır. Böylece tam anlamıyla ticaretin etkili bir düzeyde geliştirilmesi de amaçlanmaktadır.

NAFTA kapsamında yer alan ülkeler, yatırım sürecine dahil olan firmaların kanunlarla güvence altına alınmasını mümkün kılmaktadır. Özellikle bu anlaşmadan sonra Kuzey Amerika Kıtası’nın ticaret hayatta önemli bir merkez olması hedeflenmektedir. Bu anlaşmadan sonra pek çok yatırımcı özellikle Kanada’da bir firma kurmak ya da şirket satın almak için harekete geçmiştir. Bu da doğal olarak Kanada’da ticari hayatın gelişmesinde etkili olmuştur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.