NFT Nedir, Nasıl Oluşturulur? NFT Yatırımları Neden Popüler Oldu?

0

Son günlerde kripto para dünyası hızla adını duyurmaya devam etmekte. Kripto paralar, blockchain teknolojisi ve benzeri içerikler iyice hayatımıza girmiş durumda. Blok zinciri teknolojisi kullanılarak geliştirilen ve hayatımıza son giren kavramlardan birisi de NFT (Non Fungible Token – Değiştirilemeyen token)’ler olmuş durumda. Özellikle Soros, Visa, Taco Bell, Pizza Hot, Pringless ve daha birçok firma bu alana ilgi gösteriyor. Sadece bireysel kullanıcılar değil kurumsal firmalar da NFT’ler ile fazlaca ilgileniyor. Peki son günleri kasıp kavuran NFT Nedir? Nasıl Oluşturulur? NFT Yatırımları neden bu kadar popüler oldu?

NFT Nedir?

NFT (Non Fungible Token) ya da Türkçe anlamı ile değiştirilemeyen tokenler dijital varlıkların benzersiz ve özgünlüğünü kanıtlamak amacı ile geliştirilmiş yapılardır. Blok zinciri teknolojisini kullanarak bir nesnenin, sanat eserinin veya benzer bir objenin internet üzerinden dağıtılmasına, bunun yanında dağıtılan bu ürünün eşsiz olmasına olanak tanır.

Kullanıcıya verilen bilgiler aynı zamanda blok zinciri üzerinde saklanır. Blok zinciri üzerindeki veriler değiştirilemeyeceği için NFT’ler de benzersizdir. Sadece sahiplerine ait oldukları bu sayede doğrulanır. Tabii ki sahibi isterse bu tür NFT’leri tekrar satışa çıkarabilir ve sahibini değiştirebilir. Bu durumda blok zinciri üzerindeki veriler de değişecek ve NFT’nin yeni sahibi belli olacaktır. NFT’lerin bu bağlamda en büyük avantajı kopyalanamaz ve değiştirilemez olmasıdır. Dijital dünyadaki bir varlığın sahipliğini en doğru şekilde saklayan yapıdır.

Bunun yanında NFT alım ve satımı son günlerde sıklıkla yapılan bir işlemdir. Bu da NFT’leri birer dijital varlık olmanın yanında bir yatırım aracı da yapmaktadır. Yatırım aracı olması ile de birçok insanın dikkatini çekmiş ve bu tür platformlardan nasıl para kazanabileceklerini araştırmaya başlamışlardır. NFT’lerin bu nedenle yatırım aracı olarak değer gören bir tarafı da bulunmaktadır. Kripto paralar gibi NFT’ler de dijital dünyanın bir yatırım aracıdır.

NFT Nasıl Oluşturulur?

NFT’ler bazen bir tweet, bazen bir resim, bazen dünyadaki fiziki bir nesnenin internet dünyasındaki yansıması olabilir. Bu nedenle NFT oluşturmadan önce neyin NFT’sini yapacağınıza karar vermelisiniz. Sonraki birçok internet sitesi üzerinden sadece birkaç tıklama ile NFT’lerinizi oluşturabilirsiniz. Bu platformlardan en çok bilinenleri;

Enjin

Aynı zamanda bir coin olan Enjin, NFT oluşturmanıza da izin vermektedir. Bu platform üzerinden kolaylıkla NFT’lerinizi oluşturabilirsiniz. Enjin’in en büyük avantajlarından birisi de NFT oluşturmak için ir ücret almamasıdır. En büyük dezavantajı ise sanattan çok oyun odaklı NFT’ler oluşturulmasına odaklanmış olmasıdır.

Binance Smart Chain

Binance borsasına ait bir platform olan Binance Smart Chain ile de NFT’lerinizi kolaylıkla oluşturabilirsiniz. Binance bu işlem için yani NFT oluşturmanız için sizden ufak bir ücret almaktadır. Bunun yanında sattığınız NFT’ler için de %2,5 komisyon istemektedir.

OpenSea

NFT’ler ile ilgili en çok bilinen sitelerden birisi de hiç kuşkusuz OpenSea’dır. Sadece oluşturmanızı değil aynı zamanda satmanızı da sağlar. NFT oluşturmanız için herhangi bir ücret talep etmez, satarken ise %2,5 komisyon alır. OpenSea bunun yanında gas ücreti de almaktadır. OpenSea üzerinden oluşturulmuş NFT’leri almanız da mümkündür.

NFT Yatırımları Neden Popüler Oldu?

İnsanların en çok sorduğu sorulardan birisi de dijital dünyada yer alan bazen pek de anlam ifade etmeyen bir çizime veya bir tweete neden bu kadar para vereyim? Bu NFT yatırımları neden bu kadar popüler oldu oluyor. Güncel bir yatırım aracı olarak görülmesi, birçok insan tarafından gelecekte değer kazanacağının düşünülmesi, insanların farklı zevkler araması, hakkında yapılan haberlerin sürekli gündeme gelmesi ve bunlar birçok sebebi bulunuyor. Bu sebeplerin arasında aşağıdaki sebepler de bulunuyor.

  • NFT’lerin sadece dijital dünyada yer alan bir “oyuncak” olmasından çok yatırım amacı da taşıması bulunuyor. Gerek oluşturulan NFT’leri satarak gerekse de alınan NFT’leri daha yüksek bir değere satarak para kazanılabiliyor.
  • Metaverse evrenleri üzerinde alınan NFT’ler sergilenebiliyor, satılabiliyor. Bu sayede hem para kazanılabiliyor hem de sanal dünyamızda kullanılabiliyor. Metaverse evrenleri de son günlerin parlayan yıldızı olduğu için NFT’ler de popülerliğine popülerlik katıyor.
  • Bir diğer popülerlik sebebi tabii ki kurumsal firmalar. Her firmanın belli bir fan kitlesi oluyor. Bu firmalarda bu dünyaya ilgi gösterince doğal olarak bu fan kitlesi de peşlerinden geliyor. Bu sisteme dahil olan kullanıcı sayısı artınca da doğal olarak popülerliği ve değeri yükseliyor.
  • Güncel olayları takip etmeyi seven, teknoloji bağımlısı olan, bu dünyada fazlaca gelecek gören insanlar hiçbir işlerine yaramayacak olsa bile sırf “ben de NFT’ye sahibim” demek için alım yapabiliyor. Bu da yine popülerliğin artmasına, alış – satış işlemi gerçekleşmesine neden oluyor. Sonuç olarak popülerlik ve değer artıyor.
  • İnsanlar farklı yatırım araçları arıyorlar. Ülkelerde oluşan enflasyonlardan korunabilecekleri yöntemler arıyorlar. Artık fiziki yatırım araçları da çoğu yatırımcı için yetersiz geliyor. Bu bağlamda NFT gibi güncel yatırım araçlarına yönelim artıyor. Tabii ki bu yönelim sonucunda da NFT’lerin değeri de popüleritesi de artıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.