Piyasa Değeri Nedir, Nasıl Hesaplanır, Önemi Nedir?

0

Piyasa değeri nedir? bir şirketin maddiyat değerini gösterir. Yani şirketin hangi konumda olduğunu gösteren değerdir. Piyasa değerinin kısaltılmış ismi PD birde defter değeri diye bir tabir bulunmaktadır. Bunun kısaltılmış ismi de  PD olarak kabul edilir. PD borsada  işleme tabi tutulan şirket borsaya sunduğu  hisse senedinin ücretini gösterir. Şirketin piyasadaki değeri ilk olarak borsada halka verdiği hisse ile ölçülür.

Şirket borsada halka  hisse sunduğu ve hisselerin piyasada gördüğü talep ile ortaya çıkar. Eğer hisselerine yoğun bir alım ve talep varsa fiyatta yükselecektir. Eğer şirket gelecekte olası büyüme görünmüyorsa işler tersine yürüyebilir. Satıcılar fiyatı düşürebilir.  formülü gelince şu şekilde hesaplanmaktadır.. Mesela şirket 3 milyon hisse sundu  fiyatI ise 3 TL o zaman şirket PD 9 milyon TL olur. 

Defter değeri, şirket varlığının toplamından borç kısmının  tamamının ayrılması  sonucu ortaya çıkan sonuçtur. DD’yi aynı zamanda  öz kaynak,  ana para olarak söyleyebiliriz. Diğer bir ifade de DD eşittir öz kaynak demektir. En öz şekilde söyleyecek olursak defter değeri şirketin asıl değerini ifade etmez. 

Piyasa Değeri Ve Defter Değeri  Hesaplaması 

Piyasa değeri ve defter değeri hesap işlemi gayet basittir. Şöyle ifade edecek olursak şirket öz kaynağının hisse senet ücretine bölümüyle rahatça hesaplanır. Bu hesaplama  ile birlikte hisse senedine denk gelen öz sermaye sonucu ortaya çıkar. Bundan dolayı da söz konusu kavramın son derece önemli bir kavram olduğunu ifade etmek de mümkündür.

Piyasa Değeri Ve Defter Değer Oranları Ne demek?

Pd/dd benzer ücret kazanım oranındaki  sektör baz alınarak kıyaslama yapılabilir. Piyasa değeri ve defter değeri oran değerinin altlara  inmesi demek hisse senedinin çok aşağıda  değerlendirilmesidir. Bu durumda  sıkıntıya girilir. Pd/dd oranına bakılarak yatırım için kriter olmamaktadır. Sadece gösterge olarak algılanması daha doğrudur. 

Oranların Önemi Nedir? 

Parasını hisse senedine yatırıp bu alanda değerlendirmek isteyenlerin düşük hisseleri fark edip kar kazancını yükseltmek için bu oran önemlidir. Pd/dd yalnızca iskonto ölçümü için bir göstergedir. Karla ilgili bir gösterge sayılamaz. Kar ile ilgili en önemli gösterge adına  favok oranı denilir. Bu noktada piyasa değeri nedir? Sorusuna, bir firmaya ait piyasadaki fiyatlanmaya piyasa değeri denir, şeklinde yanıt vermek mümkün olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.