Tüketici Güven Endeksi Nedir? Piyasaları Nasıl Etkiler?

0

Ekonomi haberlerine yabancı olmayanlar tüketici güven endeksi kavramıyla sıklıkla karşılaşırlar. Özellikle piyasa analizi yapanlar sürekli olarak tüketici güven endeksi üzerinden olasılıkları ortaya koyarlar. Böylece yatırımcılara isabetli bir şekilde yatırım yapmak konusunda rehberlik yaparlar. Peki, tüketici güven endeksi nedir? Yatırımcıların dikkate alması gereken tüketici güven endeksi piyasaları nasıl etkiler? İşte yanıtı!

Tüketici güven endeksi nedir? Özel bir ekonomik parametre olarak karşımıza çıkan tüketici güven endeksi; bir ülkede yaşayanların ekonomik gelişmelere dair değerlendirmelerini yansıtır. Bir ülkede yer alan tüm işletmelerin ve ticari alanda faaliyet gösterenlerin ekonomi konusundaki değerlendirmelerini içerir! Dolayısıyla tüketici güven endeksi, bir ülkenin genel ekonomik durumunun nasıl algılandığını ortaya koyar. Böylece geleceğe dair yatırımcıların karar alması noktasında da önemli verileri ortaya koyar!

Türkiye’de Tüketici Güven Endeksi Nasıl Uygulanır?

Türkiye’de TÜİK ile TCMB ortaklaşa yürüttükleri Tüketici Eğilim Anketi, sayesinde tüketici güven endeksinin oluşmasına katkı sağlarlar. Bu kapsamda ülkemizde Türkiye İstatistik Kurumuyla Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın işbirliği neticesinde tüketicilere bir anket uygulanır. Uygulanan bu anket sonucunda da güncel tüketici güven endeksi verileri ortaya çıkar!

Tüketici güven endeksinin belirlenmesine yönelik anket çalışması genellikle, ayın son haftasında kamuoyuyla paylaşılır. Bağımsız bir anket çalışması olan Tüketici Eğilimleri Anketi, düzenli aralıklar halinde uygulanmaktadır. Anket konusunda çalışma yapılırken; yaş ve cinsiyet dağılımı da dikkate alır. Böylece anketin sonuçlarının isabetli bir şekilde ortaya çıkması da amaçlanır.

Tüketici Güven Endeksi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Elbette ki tüketici güven endeksi hesaplamasının yapılması son derece teknik bir konudur. Bu noktada bu tür hesaplamaların yapılmasında birtakım kriterler de dikkate alınmak durumundadır. Ülkemizde tüketici güven endeksi konusunda bir değerlendirme çalışması yapılırken; AB tarafından kullanılan ‘’denge yöntemi’’ tercih edilir.

Denge yöntemi sayesinde isabetli bir şekilde tüketici güven endeksinin hesaplanması da mümkün olur. Denge yönteminde ankete olumlu yanıt verenler ve olumsuz yanıt verenlere ait yüzdeler ayrı ayrı hesaplanır. Sonrasında her iki yönlü yanıt yüzdesi arasındaki fark alınarak, ortaya çıkan rakama 100 eklenir. Böylece tüketici güven endeksi verisi de ortaya çıkar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.