SPK Lisansı Nedir, SPK Lisans Belgesi Ne İşe Yarar?

0

Kişilerin yatırım yapabilmek amacıyla gerek gayrimenkul, gerekse fon alım satımı yapabilmek için işinin ehli kişilerden bilgi alması, yapacakları yatırımlarda kar etmelerinde büyük rol oynar. Ülkemizde ve dünyada finansal alanda gelişme sağlanabilmesi ise uzmanlık gerektiren iş kollarının ortaya çıkmasına neden olmuştur. SPK uzmanı olarak adlandırılan kişilerin,  SPK lisans belgesine sahip olması gerekir. Peki, SPK lisansı nedir? Ve neden gereklidir

Piyasada yatırım amaçlı gayrimenkul ya da fon alıp satmak isteyen kişilere danışmanlık ve tavsiyede bulunmak için alanında uzmanlaşmış kişileri belirleyen belgeye SPK lisans belgesi denir. Sermaye Piyasası Kurulu tarafından verilen belge ile bu işi yapmak isteyen kişilerin finansal bilgi düzeyi ölçülerek, yeterlilikleri belgelendirilmektedir. Bu kapsamda SPK lisans nasıl alınır? Sorusunun da yanıtı merak edilmektedir.

SPK Lisansı Nasıl Alınır?

Sermaye Piyasası Kurulu Lisans belgesi alarak, sermaye piyasasında ilgili kurum ya da kuruluşlarda çalışmak mümkündür. SPK lisansına sahip olabilmek ise SPL sınavına girmek ve başarılı olmakla mümkündür. Bu alanda başvuru yapmak isteyen adayların öncelikle SPL lisans türlerine göre belirlenen eğitim şartlarını taşıması gerekmektedir.

SPK sınavı senede iki kez olarak yapılmakta ve son bir kaç yıldır internet üzerinden e-SPL sınavları da gerçekleşmektedir. SPK kurulu ile sınav kurulu tarafından hazırlanan ve yaklaşık kırk beş dakika süren sınav sonrasında elli puan alan, ayrıca girilen konu dağılıma göre ise altmış puan ortalaması bulunan adaylar başarılı sayılmaktadır. Peki, SPK lisans belgesi alanlar için hangi iş imkanlarından söz etmek gerekmektedir.

SPK Lisans Belgesi Alanlar İçin İş İmkanları Nasıldır?

SPK lisans belgesi, kişilerin finans sektöründe oldukça fazla iş imkanı sunar. SPL lisans düzeylerine göre en az iki ya da dört yıllık lisans mezunu kişilerin sınav sonrası başarılarına göre alabileceği bu belgeler, hem halen çalıştıkları alanda yükselmelerine neden olur. Hem de iş alanı finans olan bankalar, borsa, halka açık ortaklıklar, finansal kuruluşlar ve emlak yatırım danışmanlıkları gibi alanlarda iş sahibi olabiliyor. Bunun için SPK lisansı nedir? Bilinmesi ve iş sahibi olmak ya da kariyer atlamak için belgenin alınması gerekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.