Youtube’dan Nasıl Para Kazanılıyor?

0

Son yıllarda birçok insanın aklına takılan bir soru var, ”Youtube’dan nasıl para kazanılıyor?”. Youtube, basit bir amaçla kurulmuş, ancak kuruluş amacının çok ötesine geçmiş bir oluşum. Birkaç videoyu birbiri ile paylaşmak isteyen 3 arkadaşın oluşturduğu Youtube, 2006 yılında 1,65 Milyar $ karşılığında Google tarafından satın alındı. O günden bugüne bir hayli yol kateden Youtube, bugün milyarlarca dolar gelir kazanan ve yine milyarlarca dolar kazandıran bir araç haline geldi. Youtube’da para kazanma hakkında bilgisi olmayan ve bu konuda neyin ne olduğunu düşünen herkes, internet üzerinden kendisine her gün her saniye Youtube’da nasıl para kazanıldığını soruyor.

Youtube’da Para Kazanmak Gerçekten Mümkün Mü?

Genel çerçevede en çok akla takılan sorulardan biri, Youtube’da gerçekten para kazanılıp kazanılmadığı. Aslına bakarsanız, Youtube’da bir süre boyunca para kazanıldığına inanmayan ve bunun boş bir uğraş olduğunu düşünen birçok insan vardı. Zira Youtube, Amerika ve Avrupa’ya erken uğrayan, ancak para kazandırma konusunda Türkiye’ye hem geç gelen hem de cimri davranan bir platform. Youtube, Türkiye’de tıklama başına gelir veya gösterim başına gelir dağıtırken, ABD ve Avrupa’ya göre bir hayli düşük ödemeler gerçekleştiriyor.

Buna rağmen Youtube, Türk Youtuberlar için önemli bir gelir kaynağı. Youtube ile para kazanmak hem doğrudan hem de dolaylı yoldan mümkün. Pazarlamanızı iyi yapmanız durumunda para kazanmamak için en ufak sebebiniz yok. Youtube tüm ödemelerini kuruşu kuruşuna yapan ve oldukça iyi kazandıran bir online araç.

Youtube’da Para Kazanmak İçin Yatırım Yapılmalı mı?

Youtube’da para kazanmak için yatırım yapmanıza gerek yok. Youtube bir borsa türü, hisse senedi, döviz, altın ya da herhangi bir yatırım aracı değil. Youtube’dan para kazanmak için özel bir eşyaya, kameraya, araca sahip olmanız da gerek yok. Youtube, kendinize bir izleyici kitlesi yaratmak ve yayınladığınız videoları onlara izletmenizi sağlamak üzerine kurulu bir sanal düzen.

Ne kadar çok video izletir, ne kadar çok reklam gösterir, ne kadar çok tıklanırsanız, Youtube’da o kadar para kazanırsınız. Bu sebeple ille de yatırım yapmak isterseniz, bu yatırımı aklınızdaki fikirlere ve kendinize yapmanız yeterli.

Youtube Neden Para Ödüyor?

Youtube’un para ödemesinin sebebi, para kazanmak istemesi. Youtube’da sizin ve diğer yayıncıların video üretmesi, bu videoların birileri tarafından izlenmesi ve Youtube’da yayınlanan reklamların, bu videolar aracılığı ile izleyiciye ulaşması, Youtube’u zengin ediyor. Bu sebeple daha çok kazanmak ve daha çok reklam çekmek isteyen Youtube, sizlere para ödeyerek daha çok içerik üretmenizi bekliyor.

Youtube Nasıl Para Kazanıyor?

Youtube zenginden alıp fakire vermiyor. Youtube, Robin Hood değil. Ancak, Youtube, sponsorlardan alıp, yayıncıya para ödüyor. Ürettiğiniz tüm içerikler Youtube’da dönüp dururken, bu içerikleri izleyen ve sizleri takip etmeye meraklı binlerce, hatta milyonlarca izleyici kitlesi oluşturabiliyorsunuz.

Youtube, sponsorlardan aldığı reklam yayın bedeli ve yine sponsorların hazırladığı reklamları, sizin sayenizde izleyici kitlenize ulaştırıyor. Bu sebeple reklam verenler, Youtube’a bir hayli yüksek rakamlar karşılığında gösterim ücreti ödüyorlar.

Bu gösterim ücretinin büyük kısmını kendi kasasına alan Youtube, kalan kısmı da siz ve diğer içerik üreticilerin gösterim sayılarına göre pay ediyor ve sizlere kazandırıyor. Youtube hem kendi kazanıyor hem de size kazandırıyor.

Youtube’da Nasıl Para Kazanırım?

Youtube’da para kazanmak için yapmanız gereken tek şey, kaliteli ve ilgi çekici içerik üretmek. Bunun için ihtiyacınız olan şeyler;

1- Youtube üyeliği oluşturmak.

2- Youtube üyeliğinize bağlı bir Youtube kanalı açmak.

3- İçerik üretmek ve kanalınızda yayınlamak.

4- Kanalınıza 1.000 Abone ve 4.000 saat izlenme çekmek.

5- Abone ve izlenme limiti aşıldığında para kazanmayı aktif hale getirmek.

6- Bir Adsense hesabı oluşturup, Youtube kanalınıza bağlamak veya sponsor bulup anlaşmak

Bu adımlar sayesinde ister Youtube üzerinden Adsense ile isterseniz de yine Youtube üzerinden medya sponsorları ile para kazanabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.