Doları Düşüren Nedenler Nelerdir?

0

Bazı ülkelerin para birimi olan dolar, akıla genelde insanlar tarafından doları düşüren nedenler nelerdir? gibi sorular ortaya atılmaktadır. Dolar, Amerika Birleşik Devletleri, Ekvator, Panama, Somali, Amerika Birleşik Devletleri Küçük Harici Adaları gibi ve daha çok fazla ülkede resmi para birimi olarak kullanılan para birimidir. Para birimi dolar olan ve her bir ülkeden ülkeye değeri değişmekte olup, çok sık bir şekilde kullanılan para birimidir.

Bazı ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri gibi ekonomi ve refah seviyesi yüksek olan ülkelerde kullanılan para birimi olan doların değeri yüksek olurken, ekonomi ve refah seviyesi düşük olan ülkelerin para birimi olan doların değeri düşük seviyelerde gezer ve başka ülkelerin para birimlerinden değerli değildir.

Doları Düşüren Nedenler

Para birimi olan doların ve özellikle Amerika Birleşik Devletlerinde kullanılan doları göz önünde bulundurduğumuzda, arka çerçevede pek çok siyasi, ekonomik ve çeşitli nedenler yer almaktadır.

Bu nedenlerden bazılarını şöyle listelenebilir;

  • FED kurumunun Amerikan Doları karşısında TL’yi desteklemesi ve faiz oranını büyük ölçüde düşürmesi
  • Enflasyon oranının ülke genelinde düşmesi
  • Doğrudan ya da dolaylı bir biçimde turizm olanaklarının sunduğu kapsamda ülkeye giren döviz desteği
  • Yabancı ülkelerin, ülkemize uzun vadeli ya da kısa vadeli bir biçimde yatırım yapması
  • Ülkeler tarafından birbirlerine yaptırım uygulamaması

Böylece birçok neden sayıldığı gibi, şüphesiz siyasi nedenlerinde aslında çok önemli bir rol oynayarak, ülkeler arasındaki ilişkinin paranın değerinde de çok büyük bir söz hakkı olduğu görmezden gelinemez.

Ekonomik Açıdan Faydaları

Doların düşmesi ile ülkede dışa bağımlı olan ürünlerde faiz oranları ve fiyatların çok yüksek derecede, ayrıca dövize bağlı orantıda azalması, ülkedeki bireylerin refah durumlarını yükselterek, buna bağlı olarak ekonomik düzeyini önemli ölçüde ileri düzeye taşımaktadır.

Yükseldiğinde Ekonomiye Zararı

Doların yükselmesi ile ülkede dışa bağımlı ve talep edilen pek çok olan ürünlerde faiz oranları ve fiyatların çok yüksek derecede, ayrıca dövize bağlı orantıda artması, ülkedeki bireylerin refah durumlarını azaltarak, buna bağlı olarak ekonomik düzeyini etkileyici bir şekilde geriye taşmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.