Doları Yükselten Nedenler Nelerdir?

0

Özellikle ülkemizde çok kişi tarafından sorulan doları yükselten nedenler nelerdir? sorusu çok kişinin merak konusu olmuştur. Ekonomi ilgi alanız olması bile dolar fiyatları güncel hayatımızda her zaman karşımıza çıkmaktadır. Dövizi ve özellikle doları yükselten bazı nedenler bulunmaktadır. Bu nedenleri şu şekilde sayabiliriz.

  • FED Kararları
  • IMF
  • Avrupa Ekonomileri
  • Dış Ticaret
  • Cari Açık
  • Yurt içi ve Yurt dışı Faiz Oranları
  • Ülke Ekonomisinin Durumu

gibi nedenlerden dolayı dolar yükselmesi söz konusu olabilmektedir. Bunların haricinde ekonomik politikalar ve turizm doların yükselmesine sebep olmaktadır.

Dolar Yükselişinin Türkiye-Amerika İlişkileri Hakkında

Ülkemiz kendi çıkarlarını koruma altında bir şeyler yapması yabancı devletler tarafından ve özellikle Amerika tarafından rahatsızlık duyulmasına sebep oluyor. Bu durum Amerikanın bazı açıklamalarından dolayı doların yükselmesine sebep oluyor. Bazı jeopolitik endişeler doların yükselmesini tetikleyen sebepler olmuştur.

FED Kararları ve Dolar

Finans dünyası için oldukça önemli olan FED yani Amerika Merkez Bankası, Amerikadaki para politikasından sorumludur. Dünyanın en büyük ekonomik gücü olan FED almış olduğu bazı kararlarla doların yükselmesine sebep olmaktadır. Bu kararlar piyasaları direkt olarak etkilemektedir.

FED basmış olduğu doların ne kadarının piyasaya sürüleceği konusunda bir planlama yapmaktadır. Basmış olduğu doların piyasada çok uzun süre kalması bazı krizlere yol açabilmektedir. Bu çıkacak olan krizlerin engellemesi aşamasında FED para politikasında belirleyici bir unsur teşkil etmektedir.

FED Piyasaları Etkilemesi

Amerikan doları dünya genelinde geçerli bir para birimine sahip özelliktedir. Dünyanın her yerinde değerlidir. FED dünyanın en büyük ekonomik güce sahip Amerikanın para politikalarını yürütmektedir. FED’in almış olduğu bir takım kararlar piyasaları direkt olarak etki altına alır. Alınacak olan bu kararlar tüm piyasalar tarafında takip edilir.

FED Faiz Artırması Durumunda Doların Durumu

FED’in faiz artırması dolara gece ödenen faizlerin yükselmesi anlamına gelir. Doları olan parasını bankaya getirdiği zaman eskisinden daha fazla bir faiz alması durumu ortaya çıkar. Bu nedenle yüksek bir faiz olmak isteyen kişiler paralarını dolara yatırmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.