Kuveyt Asgari Ücret

0

Türk işçi maaşları 1.800 dolar ile 3.000 dolar arasındadır. Kuveyt ülkesinin zenginliği sosyal hayata yansıdığından, Kuveyt’teki yaşam koşulları çok pahalıdır. Peki, Kuveyt’te Maaşlar, Ücretler ve Kuveyt Asgari Ücret ne kadar?

Kuveyt’te maaşlar, hangi ülkeye vatandaş olduğunuza bağlı olarak ve meslek gruplarına göre değişebilir. Amerikalılar, Kuveyt’te diğer ülkelerde olduğu gibi ayrıcalıklı bir konumdalar. Örneğin, bir Amerikalıya ödenen maaşlar ile bir Türk’e ödenen maaşlar arasında çok yüksek farklar var. Ancak, genel olarak, Filipinli, hintli veya Pakistanlılardan daha avantajlıdır. Kuveyt’te ödenen asgari ücret yaklaşık 200 Dinar, yani 650 dolar. Ancak, her sektör ödeme planında asgari ücretten daha yüksek bir maaşlar ödeyebilir. Petrol kaynakları bakımından zengin olan ülke, işçilere diğer Arap ülkelerinden daha fazla maaş ödediği için tercih ediliyor.

Kuveyt Asgari Ücret
Kuveyt Asgari Ücret

Ülkede yaşayan Amerikalılar ve Avrupalılar, beyaz yakalı masa başı işlerde çalışıyorlar; aylık maaşları 3 bin ile 5 bin dolar arasında değişiyor. Ülkede çalışan işçilerin aylık maaşları 750 ile 500 bin dolar arasında değişiyor. Türklerin durumu biraz farklı, Yani; Tecrübelerine ve eğitimlerine göre, Türkler Kuveyt’te hem beyaz hem mavi yakalı olarak çalışabiliyor. Makalemizin başında Kuveyt’te işçi ücretlerinin çalıştıkları sektöre göre değiştiğinden bahsettik.

Kuveyt Asgari Ücreti Ne Kadar?

Buna göre; İnşaat sektöründe çalışan bir işçinin maaşları aşağıdaki gibidir:

Vinç Operatörü aylık 2750 dolar maaş alıyor.

Bir restoran işçisi ayda 1500-1600 dolar kazanırken, popüler bir restoranda çalışan şef ayda yaklaşık 2500 dolar kazanabilir. Ayrıca, lokanta çalışanları günlük bahşişler ile kazançlarını artırabilirler.

Sağlık ve Turizm Sektöründe Ödenen Aylık Ücretler;

Hemşireler: 1800-2000 Dolar

SPA Merkezinde çalışan masör: 2200 Dolar

Güzellik Uzmanı: 2000 dolar civarında aylık maaşlar ile çalışmaktadır.

Ülkenin ihracatının% 95’i petrol ve petrol ürünlerinden oluştuğu için, kamyon ve tanker sürücülerine büyük ihtiyaç var. Bir Kuveytli Tır ve tanker sürücüsü ayda 2600 dolar kazanırken, kamyon sürücüleri ve 2400 dolar ve diğer ticari araç sürücüleri ayda 1800 dolar kazanıyor.

Görüldüğü gibi, Kuveyt’te işçi ücretleri dolar olarak değerlendirildiğinde, ülkemize kıyasla oldukça yüksektir. Sizde Yurtdışı iş fırsatlarından faydalanabilir ve yüksek gelir elde ederek paradan tasarruf edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.