Katar Asgari Ücret

0

Katar asgari ücret konusunda en çok merak edilen ve 2022 Dünya Kupasına ev sahipliği yapacak olan Orta Doğu’daki en önemli ülkelerden birisi. Hızla büyüyen ekonomisi sayesinde birçok farklı alanda gerekli fırsatları sağlamaktadır. Katar’da nüfusun sadece% 25’i yerel ve bu, iş ve iş dünyasının birçok yabancı çalışandan oluşmasına neden olur.

Ülkede İngilizce ve Arapça konuşulmasına rağmen, çalışma sistemleri ülkedeki sıcak havaya göre değişmektedir. Katar, kişi başına gelir bakımından dünyanın en önde gelen Ülkelerinden biridir.

Katar Asgari Ücret
Katar Asgari Ücret

Çok sayıda yabancı öğrencinin bulunduğu bir ülkede, yaşam koşulları genellikle pahalıdır.

Riyal ülkede resmi para birimi olarak kullanılır ve 1 dolar, 3.75 Rial’a eşittir. Katar’da kişi başına düşen milli gelir çok yüksektir. Ancak bazı nedenlerden dolayı, çok zengin ve iş potansiyeli yüksek olan bu ülkede işçilere değer verilmemektedir.

Katarda Asgari Ücret

Özellikle inşaat şirketlerinin önderliğindeki gruplar, yurt dışından işçi alırken Hindistan ve Nepal’i tercih ediyorlar. Bu yerlerden gelen işçilere daha düşük maaşlar verilir. Bu şekilde, işçiler için yalnızca temel yaşam standartlarını sağlayabilecek bir ortam yaratılabilir. Katar bu nedenle iş dünyasında emek cehennemi olarak adlandırılıyor. Kapitalist bir köle sistemi kuran Katar’da, şimdiye kadar devlet tarafından asgari ücret belirlenmiş değil.

Genel olarak, Katar Vakfı, işçilerin özelliklerine göre belli ücretler öder. Katar da çalışan vasıfsız işçilerin, genellikle ezildiği bir asgari ücret tablosu mevcuttur. Haftada yaklaşık 60 saat çalışan ve yeterli iş gücü sağlayan Hint vatandaşlarının ayda en az 605 dolar kazandıkları görülüyor. Aynı zamanda, haftalık 70 saatlik çalışmalarını tamamlayan Nepal işçileri, yaklaşık 350 dolarlık bir maaş alıyorlar.

Tabii ki, Katar’da daha nitelikli personellerin maaşlarının iyi seviyelerde olduğu söylenebilir. Katar’da mühendisler, teknik personel ve diğer vasıflı – donanımlı personeller 20.000 Rial’e kadar maaş alıyor. Katar’da tıp alanında çalışan doktorlar 35.000 Riyal’den daha fazla kazanıyor. Burada önemli olan, Katar’a gitmeden önce ilgili şirketin hangi sosyal destekleri sağladığını bilmek. Katar’a çalışmaya gitmeden önce iyi bir ön araştırma yapmak, geneli itibari ile pahalı olan bu Ülkede yaşamayı daha da kolaylaştıracaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.