Norveç Asgari Ücret, Norveç’de Asgari Ücret Ne Kadar ?

0

Güçlü ekonomisi ve refahıyla son zamanlarda Norveç oldukça fazla göç alıyor. Özellikle eğitim seviyesinin başarısı bu ülkeyi çekici kılan bir başka özellik. Norveç asgari ücret ne kadardır? Norveç’te oturma izni nasıl alınır? Norveç’te nasıl çalışılır? İşte sorularınızın cevapları…

Her şeyden önce, Norveç’teki maaşların genel olarak birçok Avrupa ülkesinden daha yüksek olduğunu söylemek doğru olur. Bu, özellikle temizlik sektörü, restoran çalışanları ve emek işçileri gibi iş sınıflarında geçerlidir. Norveç’de kron kullanılmaktadır. Ülkenin kendi para birimi Norveç Kronu olarak adlandırılır.

Norveç’te, asgari ücret tüm işler için aynı değildir. İnşaat sektörü için farklı, temizlik sektörü için farklı, konaklama ve restoran sektörü için farklı, gemi ve gemi endüstrisi için farklı, tarım ve bahçecilik sektörü için farklı, balıkçılık sektörü için farklı, elektronik sektör için farklı, kara ve yük taşımacılığı için farklı, Otobüsle yolcu taşımacılığı için farklı asgari ücretler ve diğer endüstriler için farklı asgari ücretler vardır.

Norveç Asgari Ücreti Ne Kadar?

Norveç asgari ücret kanunen ücret tutarı belirtilmemiştir. Fakat buna rağmen bazı meslek kollarıyla yapılan anlaşmalarla, bu mesleklerde alınacak minimum tutarlar belirtilmiştir. Örneğin, hizmet sektöründe çalışanlar için saatlik asgari ücret 167 NOK , temizlik sektöründe çalışanlar için 187.66 NOK olarak belirlenmiştir.  Norveç’in baş Kenti Oslo’da şuanda ortalama maaş vergi kesildikten sonra 28.000 NOK yani 3.500 $ civarındadır.

Norveç asgari ücret
Norveç asgari ücret

Norveç dünyadaki en yüksek yaşam kalitesine, iş istihdamına ve ekonomiye sahip ülkelerden biridir. Fakat ekonomi en çok Petrol ve yağ ürünleri üzerine yoğunlaşmıştır. Norveç ekonomisi her yıl sürdürülebilir bir şekilde büyümeye devam ediyor. Rakamlar çok etkileyici olmasa da Avrupa Ekonomik Alanının ekonomisinin yükselmesini sağlayan ülkelerden biridir. Norveç’te yabancılar için bir çok iş imkanı bulunmaktadır. Bunlar genellikle balıkçılık, gemicilik ve yakıt sektöründe yoğunlaşmıştır.

Eğer Avrupa Ekonomik Alanını üyesi bir ülke vatandaşı iseniz iş bulmanız çok kolay olacaktır. Eğer sadece Türkiye vatandaşı iseniz ve bir işte yeteneğiniz var ise çalışma izni almanız kolay olacaktır.

Sektörlere göre Norveç’te saatlik ücretlerin değiştiğini yukarıda vurgulamıştık. Sektörlere göre Norveç’te aylık asgari ücret rakamları hesaplandığında şöyle bir tablo çıkmaktadır.

  Balıkçılık Sektöründe Aylık Ortalama Ücret 10 bin Euro
(Asgari 5 bin Euro)  
  İnşaat Sektöründe Aylık Ortalama Ücret 9 bin Euro
(Asgari 4500 Euro)  
  Gemicilik Sektöründe Aylık Ortalama Ücret 9 bin Euro
(Asgari 4500 Euro)  
  Temizlik Sektöründe Aylık Ortalama Ücret 5 bin Euro
(Asgari 3 bin Euro)  
  Konaklama Sektöründe Aylık Ortalama Ücret 6 bin Euro
(Asgari 3 bin Euro)    

Norveç’de asgari ücret saatlik olarak hesap edilmektedir. Buna göre saatlik asgari ücret 187,66 Norveç Kronu olarak belirlenmiştir.

Norveç’de balıkçılık oldukça popüler bir iştir. Bu sektörde asgari ücretler aylık olarak 5.000 Euro civarındadır.

Norveç’de inşaat sektöründe asgari ücretler 4.500 Euro’dan başlamaktadır.

Eğer Norveç’de çalışma izniniz var ve bir iş sahibi olmuş iseniz, yaşamak oldukça kolaydır. Zaten yurtdışında en temiz ve en çok göç edilmesi düşünülen ülkeler arasında yer almaktadır. Fakat Oslo’nun oldukça pahalı bir şehir olduğunu bilmekte de fayda olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.