Viop’ta Uzun (long) ve Kısa (short) Ne Demektir?

0

Viop’ta uzun (long) ve kısa (short) söz konusu olduğunda; viop piyasasında uzun ve kısa pozisyon açma konusu karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla bu tür teknik kavramlar yatırımcılara farklı yatırım olanakları da sunmaktadır.

Yatırımcıların en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de viop’ta uzun ve kısa pozisyon konusudur. Viop, birçoğunuzun da bildiği gibi vadeli işlem ve opsiyon piyasası olarak bilinir. Viop’ta uzun durumu, bir yatırımcının variyet alımı fiyatlarının yükseliş ümidi ile alış talimatı girerek uyguladığı bir pozisyondur.

Vadeli işlem ve opsiyon piyasası kapsamında ki kısa durum ise bir yatırımcının variyet fiyatlarının düşüş göstereceği beklentisi ile buna bağlı olarak daha yüksek bir fiyat ile açılan durumun, çok düşük bir fiyatta kapatılması ile gerçekleşmektedir. Uzun durumda ise bir yatırımcı düşük bir fiyat ile aldığı bir varlığı, çok daha güçlü kapattığına karar geçiyor.

Viop’ta En Sık Yapılan Hatalar

Viop’ta en sık yapılan hatalardan bir tanesi de kısa olan pozisyonun kapatılış göstermesi  durumunda ortaya çıkar. Yatırımcı kısaca olan durumu satış talimatı ile kapatacağını düşünür ve tamamen yeni bir kısa pozisyonu açacaktır. Buna bağlı olarak daha sonrasında ise taşınan lot miktarı boyutunda kısa durumun kapanmadığının tersine, kısa durumun lot ölçüsünün çok artış gösterdiğini görmesi ile çok şaşırır. En önemli nokta da bu kapsamda, kısa pozisyon alım ölçüsü ile kapanabilmektedir. Viop’ta uzun ve kısa pozisyon kapsamında en sık yapılan bir diğer hata ise yapılan sözleşmenin vadesine hiçbir şekilde dikkat edilmemesidir.

Viop Neden Kullanılmaktadır?

Viop, forex ve borsa gibi araçlara karşın çok farklı ve özellikle çok kazançlı bir uygulamadır. Viop kullanıcılarının bu kazançlı uygulamayı tercih etmelerinin birçok nedeni vardır. Ancak başlıca nedenlerinden biri de bu uygulama, herhangi bir aracı olacak firma veya yatırım kapsamında bir tutar istememektedir. Özellikle viop ile kullanıcılar, bilhassa deneyimsiz yatırımcılar, çok ufak yatırımlar ile sistemin mantığını çabuk kavramaktadır. İşte tam bu nokta da birçok yatırımcı tarafından viop’ta uzun ve kısa meselesi, merak ediliyor. Buna bağlı olarak da viop’ta uzun ve pozisyon için çok avantajlı bir yatırım programı denilebilir.  Viop’ta uzun (long) ve kısa (short) konusu tamamıyla yatırımcıları yatırım kararıyla doğru orantılıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.