Rusya Asgari Ücret

0

Rusya dünyadaki en büyük yüzey alanına sahip ülkedir. Rusya’nın 17.0754 milyon kilometrekarelik toplam alanı ile 85 farklı federal bölgesi var. Komşuları da oldukça büyük ülkeler olan Rusya’yı, tarih derslerinde her zaman sıcak denizlere inmek isteyen ancak başaramayan bir ülke olarak tanıyoruz. Rusya’nın komşularına bakarsak; Öne çıkan ülkeler Norveç, Çin, Kazakistan, Azerbaycan, Litvanya, Gürcistan ve Estonya’dır. Putin ve Erdoğan’ın sık toplantılar yapması ile ilişkilerde olan ilerleme, Türkiye’nin Rusya’ya ilgisini artırdı. Türk vatandaşlar, Rusya hakkında çok fazla araştırma yapıyor. Rusya asgari ücret, Rusya’da çalışma koşulları, Rusya’da yaşam koşulları, Rus sosyal hayatı ve daha pek çok şey merak ediyor. Rusya’da asgari ücret ne kadar? İşte konuyla ilgili tüm detaylar.

Rusya Asgari Ücret
Rusya Asgari Ücret

Rusya asgari ücreti ne kadar?

Asgari ücret düzeyinin en düşük olduğu Rusya’da, Başkan Vladimir Putin’in asgari ücreti artırma kararı resmen yürürlüğe girdi. Putin’in imzaladığı kararnameye göre, Rusya’daki asgari ücret 9.448 ruble’den 11.280 ruble’ye yükseltildi. Geçtiğimiz yıl Rus halkının Türk lirasına göre asgari ücret tutarı 760 TL iken, artış 870 TL civarında. 1 ekmeğin fiyatı 32 ruble, 1 litre benzin fiyatı ise 45 ruble olan Rusya’da, Putin’in zammı insanları mutlu etmedi. Ruslar, özellikle sosyal medyadan asgari ücret ve emekli maaşlarını insani seviyelere yükseltmelerini talep ediyor. Sendikalar, maaşların insan seviyesine yükselmesini istemeye devam ediyor.

Yasa, 2018-26 Aralık’ta Federasyon Konseyi’nden geçti. Bu düzenlemeden sonra Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, bütçeye 2018’den 4,4 milyar, 2019’dan 16,3 milyar ruble ayrılacak.

Yönetmeliğe göre 1 Ocak 2019 itibariyle asgari ücret, o yılın ikinci çeyreğinde aynı şekilde asgari geçim ödeneğine göre ayarlanacak. Çalışma Bakanlığı’na göre, bu 1,5 milyon Rus işçisini etkileyecek.

Rusya iş hayatı

Rusya’da asgari ücretin 11.280 TL olduğunu belirttik. Rusya’da asgari ücretle istihdam eden bir çalışanın geçim kaynağı nedir?  Rusya, dünyanın en önde gelen ülkelerinden biri olmasına rağmen, kamu refahı düşüktür. Türkiye için eşdeğer olarak bakıldığında yaşam koşulları, Rusya’da refah olmadığını, yaşamın ne kadar pahalı olduğunu göstermektedir. Rusya’ya gidip yerleşmek ve bir iş / oturma izni alarak iş hayatına girmek istiyorsanız, çalışıyor ve sabit bir maaşınız varsa uzak durmanızı öneririz. Her ne kadar Rusya’daki birçok işveren, belirlenen asgari ücretten daha yüksek oranlarda maaş ödese de, asgari ücret kullanan işyeri sayıları oldukça fazla. Bu nedenle, bulacağınız işe göre karar vermek mantıklı ya da mantıksız bir karar olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.